Nowy numer 11/2024 Archiwum

Co Duch robi z człowiekiem?

Gdyby ktoś ujrzał ich w tym momencie w „sali na górze”, nie dałby za nich złamanego grosza. Przerażeni, nieufni, rozdrapujący rany, pozamykani „z obawy przed Żydami”. Od czego jest jednak Duch Święty?

Ulf Ekman, były szwedzki pastor, założyciel Kościoła Livets Ord przebywając w Jerozolimie podszedł do uschłego martwego figowca. I wówczas, jak wspomina, słyszał w sercu: „Ulf, nigdy nie nazywaj martwym tego, co Ja mogę ożywić”. Gdy przyjrzał się drzewu, zauważył maleńkie zielone pączki.
Skąd wiesz, że martwa według ciebie wspólnota, którą krytykujesz nie jest zalążkiem czegoś nowego? Że Bóg nie zaczyna właśnie budować na ruinach?
Gdyby ktoś ujrzał ich w tym momencie w „sali na górze”, nie dałby za nich złamanego grosza. Przerażeni, nieufni, rozdrapujący rany po traumie Wielkiego Piątku, pozamykani na cztery spusty „z obawy przed Żydami”. I, co najboleśniejsze, pozbawieni nadziei („jednak słysząc, że żyje i że ona Go widziała, nie chcieli wierzyć”). Zawód, rozgoryczenie, pustka, porażka… Może dlatego Jezus przyszedł do nich „mimo drzwi zamkniętych”? Chciał pokazać, że nie ma takiego pozamykania, w którym nie mógłby nas odnaleźć?
Nie wyglądali na przewodników, pasterzy, przywódców, liderów i przyszłych patronów imponujących bazylik. Wszystko zmieniło się, gdy spadły na nich języki ognia. Wówczas eksplodowali. To dzięki tej garstce jesteśmy. Trudno o lepszą lekcję pokazową, do czego zdolny jest Duch Święty.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza