Nowy numer 47/2020 Archiwum

Dwa razy więcej małżeństw, spadek liczby ludności coraz wolniejszy

Dwukrotnie więcej małżeństw zawarto na Węgrzech w I kwartale bieżącego roku w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, spowolnił też spadek liczby ludności - poinformował we wtorek Centralny Urząd Statystyczny (KSH).

Od stycznia do marca zawarto 12 271 małżeństw, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w I kwartale zeszłego roku.

W I kwartale przyszło na świat 22 210 dzieci - o 6,5 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Jeśli odjąć dodatkowy dzień lutego w tegorocznym roku przestępnym, urodziło się o 5,3 proc. więcej dzieci. Dzietność wzrosła z 1,41 do 1,5.

Jednocześnie zmarło 34 565 osób, o 8,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2019 r. (jeśli nie uwzględnić dodatkowego dnia lutego, o 9,6 proc. mniej). Według komunikatu KSH wynikało to z łagodniejszej w tym roku fali zachorowań na grypę.

W rezultacie liczba ludności spadła o 12 355 osób, czyli o 27 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Liczba ludności Węgier spada od wielu lat. KSH szacuje, że wynosiła ona na koniec 2019 r. 9,77 mln osób.

Rząd premiera Viktora Orbana realizuje szeroką politykę prorodzinną, która jest stale wzbogacana. W zeszłym roku weszły w życie m.in. preferencyjne kredyty dla młodych mężatek zobowiązujących się do posiadania dzieci, dogodne kredyty na zakup używanego mieszkania lub domu w ramach rodzinnej ulgi mieszkaniowej (CSOK) oraz zwiększona pomoc w spłacaniu kredytów hipotecznych.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze