GN 22/2020 Archiwum

Prezydent o sprawie listy przebojów Trójki: Niesmak - to żenujące, nie powinno mieć miejsca

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że wydarzenia wokół Listy Przebojów Programu trzeciego są żenujące i budzą jego niesmak. Wyraził przekonanie, że ze sprawy zostaną wyciągnięte konsekwencje.

Pytany w czwartek w sesji pytań i odpowiedzi na Facebooku, co sądzi o aferze z listą przebojów radiowej Trójki, powiedział: "Przede wszystkim niesmak, ogromny niesmak taka sytuacja w ogóle nie powinna mieć miejsca i to jest żenujące".

"Mamy w Polsce wolność wyrażania poglądów, także w piosence, sytuacja w ogóle niezrozumiała dla mnie - to, co się stało. Mam nadzieję, że zostaną z tego wyciągnięte odpowiednie konsekwencje, bo - pytanie - czy to jest jakaś zła wola, czy kompletny brak profesjonalizmu" - dodał.

"Myślę, że wielu wykonawców zazdrości panu Kazikowi Staszewskiemu, bo popularność, jaką zyskała dzięki temu jego piosenka, i w związku z tym także i pieniądze, które zarobi, z pewnością wzbudzają zazdrość niejednego muzyka. Ktoś, kto doprowadził do tej sytuacji, niewątpliwie zrobił panu Kazikowi wielki prezent" - powiedział prezydent.

W ubiegły piątek podczas notowania Listy Przebojów Programu III podano, że pierwsze miejsce zajęła piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój". Piosenka nawiązuje do wizyty prezesa PiS na cmentarzu w czasie, kiedy obowiązywał zakaz wstępu. Kierownictwo programu zablokowało stronę, na której publikowane są wyniki LP3, a głosowanie zostało unieważnione. Dyrektor PR3 Tomasz Kowalczewski oświadczył, że podczas głosowania został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Taką opinię przedstawiła też prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, zapewniając, że unieważnienie piątkowej Listy Przebojów Trójki nie ma nic wspólnego z cenzurą.

W niedzielę Kowalczewski poinformował, że w radiu prowadzone są "intensywne prace nad wyjaśnieniem nieprawidłowego głosowania". Według niego to prowadzący audycję "zdecydował o przestawieniu piosenki" Kazika na miejsce pierwsze, a piosenka wybrana przez słuchaczy z największą liczbą głosów spadła na miejsce szóste.

Po tych wydarzeniach z Trójki odszedł prowadzący listę od 1982 r. Marek Niedźwiecki. Ze stacji odeszli także m.in. Piotr Kaczkowski, Hirek Wrona, Marcin Kydryński i Agnieszka Szydłowska. Zakończenie współpracy z Trójką zapowiedziało również kilkoro artystów; jedna z firm płytowych zapowiedziała zawieszenie kooperacji ze stacją.

W czwartek senacka komisja kultury i środków przekazu postanowiła wystąpić do przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego o odwołanie Kamińskiej i Kowalczewskiego.

« 1 »
TAGI:
 • Jacek_Z
  21.05.2020 21:50
  Panie Prezydencie polecam wysłuchać wywiadu Czabańskiego dla Mazurka (dwa dni temu) - to pan pozna co to jest żenada. Ta władza jest jak Midas. Tylko Midas zamieniał w złoto...
  doceń 10
 • dirk
  22.05.2020 01:58
  Wolność wyrażania poglądów, także w piosence? I Pan Prezydent dał się nabrać na hejterski prowokatorski wybryk małego Kazia i jemu podobnych, dla których miałbym pełną niesmaku radę - czepcie się tramwaju! To barachło w ogóle nie powinno powstać ani znaleźć się w żadnym radiu. Znam zespoły o wiele bardziej profesjonalne i kulturalne, które nigdy tam nie zagościły, z niejasnych czy niejawnych przyczyn. Trójkowi antenowi prominenci wzięli udział w politycznej prowokacji albo ją sami zorganizowali, to jest sprawa do wyjaśnienia a nie zdejmowanie dyrekcji, która prawidłowo i szybko zareagowała. Hejt to nie wolność słowa, a Pan Prezydent, angażując się w sprawę robi kolejny już błąd. Żadnego nowego elektoratu tak jak przy poprzednich tym nie pozyska, a stracić może tylko swój dotychczasowy. Wiem, nie mamy wyboru, ale głosować będziemy z coraz większym niesmakiem i brakiem zaufania. Tylko dlatego, że co innego byłoby jeszcze gorsze.
 • Anonim (konto usunięte)
  22.05.2020 05:59
  Ktoś nie lubi Pana Prezydenta. Bo i zamieszanie wokół Trójki i zamieszenie wokół TVP uderzają w notowania wyborcze Prezydenta.
  doceń 3
 • morfeo
  22.05.2020 19:01
  "Prezydent Andrzej Duda powiedział, że wydarzenia wokół Listy Przebojów Programu trzeciego są żenujące i budzą jego niesmak. Wyraził przekonanie, że ze sprawy zostaną wyciągnięte konsekwencje".
  Rozumiem, że mowa o "wydarzeniach" związanych z wizytą tłumu ludzi bez maseczek na Powązkach w czasie kwarantanny, mimo zakazu odwiedzania cmentarzy, a także o niezachowywaniu przez nich dystansu społecznego, kiedy stojący obok policjanci nagle ślepną i głuchną?
  Panie Prezydencie, my również mamy nadzieję, że z tej sprawy zostaną wyciągnięte konsekwencje!
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama