GN 22/2020 Archiwum

Anioł, a człowiek

Zakon karmelitański obchodzi jubileusz. 800 lat temu krew przelał pierwszy święty karmelita.

Sycylia, nadmorskie miasto Licata, 1 maja 1220 roku. Tłum nie mieści się w kościele Świętych Filipa i Jakuba. Ludzie z zapartym tchem słuchają kazania mnicha o imieniu Anioł. To nie tylko świetny kaznodzieja, ale po prostu człowiek do dna duszy oddany Chrystusowi. Towarzyszy mu opinia świętości. Jej potwierdzeniem są liczne cuda, podobno nawet wskrzeszenia. Jego słowa to nie „cymbał brzmiący” – one mają moc. Liczni słuchacze żałują za grzechy i odmieniają życie. Wśród nawróconych jest Margherita, siostra miejscowego notabla, rycerza o imieniu Berengariusz. Możnowładca jest członkiem sekty katarów, a ponadto od kilkunastu lat, wywołując nieopisany skandal, żyje ze swoją siostrą w kazirodczym związku. Ma z nią troje dzieci. Teraz Margherita, zalana łzami, w obecności wielu świadków przeprasza Boga za swoje winy.

Berengariusz, którego Anioł wcześniej w osobistych rozmowach przekonywał do zmiany postępowania, na wieść o decyzji siostry wpada w furię. Z mieczem w ręku dopada kaznodzieję przed kościołem i w szale wściekłości zadaje mu pięć ran. Krzyczy, że Margheritę spotka ten sam los. Zakrwawiony mnich żyje jeszcze. Prosi osłupiałych ludzi, żeby ostrzegli kobietę o grożącym jej niebezpieczeństwie. Potem przebacza napastnikowi. O to samo błaga zebranych, wzywając ich, żeby się nie mścili, lecz także wybaczyli Berengariuszowi zbrodnię. Odniesiony do domu, umiera cztery dni później – 5 maja 1220 roku.

Po ośmiu wiekach decyzją generała zakonu karmelitańskiego okrągła rocznica tego właśnie dnia otworzy rok jubileuszowy 800. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Anioła z Sycylii, jednego z pierwszych karmelitów. Jubileusz zakończy się 5 maja 2021 roku. Z tej okazji wszystkim, którzy w tym czasie będą uczestniczyli we Mszach św. w kościołach karmelitów, Stolica Apostolska udziela możliwości uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.

Dostępne jest 23% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji