Nowy numer 48/2020 Archiwum

Sędzia Sądu Najwyższego USA Ruth Bader Ginsburg w szpitalu

Sędzia Sądu Najwyższego USA Ruth Bader Ginsburg została we wtorek hospitalizowana z powodu infekcji spowodowanej przez kamień woreczka żółciowego - głosi komunikat Sądu. Została poddana zabiegowi, który nie miał charakteru chirurgicznego.

Ginsburg, zaliczana do liberalnego skrzydła sędziów SN, poddała się zabiegowi w klinice Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore, w stanie Maryland.

Według komunikatu rzeczniczki kliniki Kathy Arberg, kamień zablokował przewód żółciowy i wywołał infekcję. Obecnie stan zdrowia Ginsburg jest zadowalający i powinna opuścić szpital po 1 - 2 dniach.

87-letnia Ginsburg jest najstarszą sędzią Sądu Najwyższego, drugą kobietą w jego składzie (po Sandrze Day O'Connor) i pierwszą pochodzenia żydowskiego. W ostatnich latach miała wiele kłopotów ze zdrowiem. Czterokrotnie poddawała się leczeniu nowotworów, w tym płuc i trzustki. W listopadzie 2018 r. złamała trzy żebra w rezultacie upadku.

Stan zdrowia Ginsburg jest pilnie obserwowany bowiem ewentualny wakat w składzie liczącego 9 członków Sądu dałby prezydentowi Donaldowi Trumpowi okazję do mianowania kolejnego konserwatysty na jej miejsce. Obecnie przewaga konserwatywnych sędziów nad liberalnymi w Sądzie Najwyższym wynosi 5:4.

W tym tygodniu Sąd obradował, po raz pierwszy w swojej historii, w formie telekonferencji ze względu na pandemię koronawirusa.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama