Nowy numer 21/2020 Archiwum

Szpagat

Krasnoludek dostał od wróżki dwa buty: siedmiomilowy i sześciomilowy. I zmarł w szpagacie. Tak żyłem. To cud, że nie zginąłem w tym rozkroku. 

Tak wiem: od lat stałem się monotematyczny i z uporem zdartej płyty piszę jedynie o Jego królestwie. Nie chcę już inaczej. To cud, że nie zmarłem w szpagacie. Przez wiele lat stałem w bramie. Między dwoma światami.

Pamiętam to rozdarcie. Z jednej strony świat Kościoła, z drugiej kultury niezależnej, punk rocka, koncertów, czad giełdy. Cały czas w rozkroku. Między sacrum a odjazdem, oazą a pogo, Blachnickim, a Kantorem i Grotowskim, chorałem a ścianą dźwięków Bauhausu, Pronga czy pierwszego składu Siekiery. Między lekcjonarzem, a „bruLionem”, w którym debiutowałem. Dadaizm i rezurekcja. Wiem, co to znaczy stracić na kilka dni słuch po koncercie The Swans, w czasie którego Michael Gira eksperymentuje „łączenie piękna z cierpieniem”.

Funkcjonowałem w dwóch światach i szarpałem się, nie miałem pokoju serca. „Albo się modlę, albo się podlę, oddzwonię później, gdy będę w siodle” – usłyszałem kiedyś na automatycznej sekretarce. To była moja rzeczywistość.

Gdy Go poznałem, wszystko inne przestało smakować. Nie, nie obraziłem się na ten świat, nie zrezygnowałem z muzyki, nie wywaliłem płyt, nie przestałem śledzić tego, „co w literaturze piszczy”. Tyle, że to, co On wnosi jest o Niebo lepsze! 

Nic tak nie smakuje tak, jak On. Zaspokaja mnie, wypełnia, a jednocześnie sprawia, że coraz bardziej za Nim tęsknię. 

Znam swoją kondycję. Wiem, że nie jestem godzien spotkać się z Nim nawet na poziomie rzemyka u sandałów. Co z tego, skoro On przychodzi i mówi: „Marcin, to prawda. Nie jesteś godzien. Ale ja – Syn Pana Zastępów – jestem godzien”. Schyla się i całuje proch. Tylko dlatego się spotykamy.

Zobacz wszystkie odcinki vloga Marcina Jakimowicza na https://www.gosc.pl/Antywirus.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także

  • Ceramik
    06.05.2020 16:57
    Czuję się czasami podobnie. Ale wydaje mi się, że nie wystarcza jedna decyzja w życiu. Ciągle decydujemy. I ważne by być w zgodzie z samym sobą. Dla jednych metafizyczne czy transcendentne inklinacje są bardzo ważne, dla innych mniej. Nie wiem, czy Bóg wymaga, abyśmy rezygnowali ze swoich upodobań... I czy to właśnie powoduje „szpagat”, o którym Pan pisze... Dane nam zostało jedno życie. I trzeba się nim cieszyć:-)
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji