Nowy numer 23/2020 Archiwum

Dziś Niedziela Biblijna i Narodowe Czytanie Pisma Świętego

Pod hasłem „Misterium Słowa, które stało się Chlebem życia" w kościołach w całej Polsce obchodzone jest dzisiaj, 26 kwietnia, czwarte Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Patronat honorowy objęli: przewodniczący Episkopatu oraz Premier RP. Wydarzenie będzie jednocześnie inauguracją XII Tygodnia Biblijnego. W tym roku jego motto brzmi: "Kto we Mnie wierzy, będzie spożywał Chleb życia wiecznego".

Zarówno hasłem, jak i wybranymi do wspólnotowej lektury tekstami z Ewangelii według św. Mateusza wydarzenie nawiązuje do 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły - zaznacza ks. prof. Tadeusz Witczyk. Przewodniczący „Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II” zwraca uwagę, że ten wielki Papież przez cały swój pontyfikat głosił Ewangelię wszystkim narodom świata. Wypełniał posłannictwo zlecone apostołom i ich następcom przez zmartwychwstałego Chrystusa: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody!” (Mt 28,19).

„Obecny czas odczuwania głodu sensu i szerszego spojrzenia na świat może być, nieco paradoksalnie, szansą na głębszy kontakt ze słowem Pisma Świętego” - powiedział KAI ks. prof. Witczyk. Przypomniał słowa Benedykta XVI, który nazwał Biblię „kodem kulturowym” Europy.

Uroczysta celebracja tego wydarzenia będzie miała miejsce podczas Mszy św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego w sanktuarium Miłosierdzia w Łagiewnikach. Liturgia będzie transmitowana w TVP 1 o godz. 7.00. Ten sam rytuał czytania Pisma Świętego towarzyszyć będzie Mszy św. sprawowanej przez abp. Wacława Depo w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Także to wydarzenie będzie transmitowane w TVP 1 o godz. 11.00.

„Historia zbawienia, przedstawiona w tekstach zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu, jest opowiedziana nie tylko po to, byśmy wiedzieli, kim byliśmy i kim byli nasi przodkowie, ale jest opowiadana z nadzieją, że zrozumiemy kim - dzięki wsparciu Słowa życia - możemy się stać” - powiedział biblista.

Do wszystkich parafii trafiły już materiały Dzieła Biblijnego dotyczące zarówno przebiegu liturgii, jak i wskazania dotyczące rozdawania wiernym cytatów z Pisma Świętego po to, by po powrocie do domów mogli rozważać sens kierowanego do nich Słowa Boga.

Ks. prof. Witczyk ma nadzieję, że papież Franciszek po modlitwie „Regina Coeli” skieruje do Polaków słowa pasterskiej zachęty nie tylko do osobistej, ale i wspólnotowej lektury Pisma Świętego.

Patronat honorowy nad czwartym Narodowym Czytaniem Pisma Świętego sprawują: przewodniczący KEP abp Gądecki oraz Premier RP Mateusz Morawiecki.

Od 2008 roku w Kościele w Polsce odbywa się corocznie Tydzień Biblijny, inaugurowany tzw. Niedzielą Biblijną. W ramach tej inicjatywy, obchodzonej w okresie Wielkanocy, organizowane jest m.in. narodowe czytanie Pisma Świętego.

Organizatorem Narodowego Czytania Pisma świętego jest „Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II”. Jest to publiczne stowarzyszenie wiernych erygowane przez Konferencję Episkopatu Polski.

Celem Dzieła Biblijnego jest pogłębianie rozumienia Objawienia Pańskiego w świetle Pisma Świętego zgodnie z nauką Kościoła oraz kształtowanie duchowości i kultury biblijnej w duszpasterstwie, szczególnie kaznodziejstwie i katechezie, a także w indywidualnej formacji wiernych.

Przewodniczącym Dzieła Biblijnego jest ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk, który jest także przewodniczącym Stowarzyszenia Biblistów Polskich.

« 1 »
 • filmo
  26.04.2020 20:58
  Najlepsze hity i premiery kinowe dostępne w każdym domu.
  Wygodny sposób, aby oglądać tysiące filmów i seriali.
  Znajdują się też produkcje przedpremierowe, co oznacza,
  ze możesz legalnie oglądać filmy, które aktualnie dostępne są jeszcze w kinach!
  Wszystkie możliwe filmy oraz seriale z dożywotnim dostępem.

  https://filmvod.pl
  doceń 0
 • Kocór
  27.04.2020 11:33
  Roman Brandstaetter
  "Hymn do Biblii."

  Bądź pozdrowiona
  I pochwalona
  I błogosławiona
  Biblio
  Stworzona przed Stworzeniem
  Gdy nic jeszcze nie było Stworzone
  Przed czasem
  Gdy czasu nie było
  Przed przestrzenią
  Gdy przestrzeni nie było
  A Duch Boży unosił się
  Nad szaleństwem i zamętem pustki

  O Biblio,
  Biblio,
  Biblio,
  Stolico Pana,
  Wschodząca nad szaleństwem bezładu
  I przepaściami zamętu,
  Módl się za tych, którzy w Ciebie wierzą.
  I za tych, którzy o Tobie wątpią,
  Módl się za tych, którzy Cię czytają,
  I za tych, którzy nie umieją Cię czytać,
  Módl się za tych, którzy Cię wielbią,
  I za tych, którzy na Ciebie plwają,
  Módl się za tych, którzy Cię znaleźli,
  I za tych, którzy nie umieją Cię znaleźć,
  Módl się za tych, którzy żyć bez Ciebie nie mogą,
  I za tych, którym nie jesteś potrzebna do życia,
  Módl się za tych, dla których jesteś prawdą,
  I za tych, dla których jesteś zbiorem
  Orientalnych baśni
  doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama