Nowy numer 22/2020 Archiwum

"Nie było od kilkunastu lat takiego dużego pożaru"

W północnej części naszego parku ogień się rozwija - powiedział w czwartek na antenie radia RMF FM Andrzej Grygoruk, dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego. W jego ocenie ogień zajął już nawet 6 tys. hektarów parku.

"Nie było od kilkunastu lat takiego dużego pożaru. Były pożary o podobnej skali, ale nie aż takiej i nie tak trudne do ugaszenia" - mówił Grygoruk, dodając, że powodem jest to, że jest bardzo sucho i nie pada od dłuższego czasu. "Myślę, że pali się do 6 tys. hektarów parku" - ocenił.

Dyrektor mówił też o tym, że dobrze się stało, że w tych okolicznościach "wiosna się spóźniła" i jeszcze przedwczoraj były przymrozki, bo ptaki, które przyleciały, nie zdążyły jeszcze założyć gniazd. "Pojedyncze gniazda są, ale nie tyle, ile corocznie powinno być na Biebrzy. Także rozmiar tej tragedii przyrodniczej jest mniejszy, niż można się spodziewać" - zauważył.

Pytany, kiedy uda się ugasić pożar, powiedział, że liczył, iż uda się to dzisiaj, ale w północnej części parku ogień się rozwija. "Ogień rozprzestrzenia się wzdłuż Kanału Augustowskiego i Kanału Woźnawiejskiego; gdzie teren nie jest zalesiony. Są to naturalne szuwary turzycowe, trzcinowe, dlatego tak trudno to ugasić" - wyjaśnił. Dodatkowo wiatr roznieca płomienie już ugaszone przez strażaków.

Dopytywany o przyczyny, stwierdził, że mogło dojść do podpalenia. "Uważamy, że w tym miejscu to było podpalenie. Pożarów w okolicy gminy Sztabin w kierunku doliny Biebrzy było już kilkanaście" - mówił. "Wymknął nam się spod kontroli, powstał na terenach, gdzie nie ma dróg dojazdowych, gdzie trudno się przeprawić przez rzekę Biebrzę" - dodał.

Pożar ma miejsce w tzw. basenie środkowym Biebrzańskiego Parku Narodowego i trwa - z przerwami - czwartą dobę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • karpik
    23.04.2020 23:48
    Jeśli projekt nie został odrzucony, a na taką możliwość wskazywali komentatorzy polityczni, to może bieg wydarzeń sprawi, że w końcu zostanie przyjęty. Tak, wiem że w chwili obecnej wydaje się to mało prawdopodobne.
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama