Nowy numer 22/2020 Archiwum

Papież: Ziemia nie wybacza nigdy; jeśli ją zniszczyliśmy, odpowiedź będzie bardzo przykra

"Musimy ponownie odkryć zmysł sakralnego szacunku dla Ziemi" - powiedział papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie, kolejnej, która z powodu pandemii odbyła się bez udziału wiernych. Papież nawiązał do obchodzonego w środę 50. Światowego Dnia Ziemi.

Franciszek podkreślił, że dzień ten stanowi okazję do odnowienia zobowiązania, by "kochać nasz wspólny dom, troszczyć się o niego i o najsłabszych członków naszej rodziny".

"Jak pokazuje nam tragiczna pandemia koronawirusa, tylko razem i biorąc na siebie odpowiedzialność za najsłabszych, możemy sprostać globalnym wyzwaniom" - dodał w katechezie wygłoszonej w bibliotece Pałacu Apostolskiego i transmitowanej przez watykańskie media.

Papież wskazał: "Z powodu egoizmu zaniedbaliśmy nasz obowiązek, by być strażnikami i zarządcami ziemi".

"Zatruliśmy ją i splądrowaliśmy, sprowadzając zagrożenie dla naszego życia. Dlatego powstały różne ruchy międzynarodowe i lokalne, by rozbudzić sumienia. Szczerze doceniam te inicjatywy. Konieczne będzie dalej, by nasze dzieci wychodziły na ulice, by nauczyć nas tego, co oczywiste, czyli tego, że nie ma dla nas przyszłości, jeśli zniszczymy środowisko, które nas wspiera" - oświadczył papież.

"Zgrzeszyliśmy przeciwko Ziemi, przeciwko naszemu bliźniemu, a ostatecznie przeciwko Stwórcy" - mówił.

Jak dodał, "Ziemia nie wybacza nigdy; jeśli ją zniszczyliśmy, odpowiedź będzie bardzo przykra". Mówił też, że katastrofy naturalne są "odpowiedzią Ziemi na maltretowanie".

Papież wyraził przekonanie, że potrzebny jest nowy sposób spojrzenia na wspólny dom, jakim jest Ziemia. "To nie jest magazyn zasobów do wyzyskiwania" - podkreślił.

"Dla nas, wierzących, świat przyrody jest Ewangelią stworzenia, wyrażającą stwórczą moc Boga w kształtowaniu ludzkiego życia i w sprawianiu, aby świat istniał wraz z tym, co zawiera, by żywić ludzkość" - wyjaśnił.

"Obchodząc dzisiaj Światowy Dzień Ziemi, jesteśmy wezwani do ponownego odkrycia zmysłu sakralnego szacunku dla niej, ponieważ jest ona nie tylko naszym domem, ale także domem Boga" - dodał papież.

Zwracając się do Polaków, Franciszek podkreślił: "Drodzy bracia i siostry, zjednoczeni braterską miłością z wszystkimi mieszkańcami Ziemi, stworzonymi na obraz i podobieństwo Boga i wezwanymi do troski i szacunku dla wszystkich stworzeń, odnówmy nasze zaangażowanie na rzecz ochrony naszego wspólnego domu i prośmy Ojca niebieskiego, aby nieustannie odnawiał mocą i miłością Ducha Świętego oblicze naszej ziemi".

« 1 »
 • Scott
  22.04.2020 12:55
  Pomódl się proszę, nie krytykuj. Nic nie masz dobrego z takich tekstów.
  doceń 6
 • Kopyrda
  22.04.2020 19:16
  Moja znajmosc teologii jest bardzo ograniczona. I dlatego jestem bardzo wdzieczny 27Jezrdnej za uswiadomienie mnie otym, ze wiara i eklogizm wzajemnie sie wykluczaja.
 • Siloam2
  22.04.2020 22:11
  Franciszku, cofnałes wiarę katolicką w rozwoju do czasów filozofów przyrody.
  doceń 15
 • teofanes
  23.04.2020 22:39
  Czemu biskup Rzymu zwraca się do ziemi a nie do Pana Boga? Ma z nią jakiś osobisty kontakt? Kto jest ważniejszy? Ziemia czy Pan Bóg?
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama