Nowy numer 49/2020 Archiwum

USA i Kanada zostaną zawierzone NMP Matce Kościoła

1 maja biskupi Kościoła katolickiego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie będą prosić Maryję o wstawiennictwo w walce z COVID-19. Do tej pory w USA z powodu zakażenia koronawirusem zmarło ponad 50 tys. osób, w Kanadzie są ponad 2 tys. ofiar.

Przewodniczący episkopatu USA abp José H. Gomez zaprasza wszystkich biskupów w Stanach Zjednoczonych, by wraz z nim zawierzyli kraj Najświętszej Maryi Pannie Matce Kościoła w obliczu pandemii koronawirusa. Równocześnie o wstawiennictwo Maryi będą prosić biskupi kanadyjscy.

Uroczystość odbędzie się w obu krajach w piątek 1 maja. Episkopaty USA i Kanady zgodziły się bowiem, że dokonanie tego aktu w tym samym czasie podniesie rangę całego wydarzenia, czyniąc go "wielce znaczącą i potężną [prośbą o] wstawiennictwo Najświętszej Matki w całej Ameryce Północnej".

"Maj jest miesiącem szczególnie poświęconym Matce Bożej. Wierzymy, że jest Ona (...) także naszą matką" – powiedział abp Richard Gagnon, przewodniczący Konferencji Episkopatu Kanady. "Zwracamy się do Niej, prosząc, by wstawiała się w naszym imieniu u Boga. Oddając się Maryi, łączymy się z Nią w całkowitym zawierzeniu naszego życia Panu" – dodał.

"To okazja dla Kościoła, by modlić się do Maryi o nieustanną opiekę nad bezbronnymi, uzdrowienie dla źle się mających oraz mądrość dla tych, którzy pracują nad lekiem na ten potworny wirus" – napisał w liście pasterskim abp Gomez. Ponieważ każdego roku Kościół szuka szczególnego wstawiennictwa Matki Bożej właśnie w maju, "tego roku, gdy wszyscy odczuwamy skutki światowej pandemii, ubiegajmy się o Jej opiekę z jeszcze większą gorliwością" – zaapelował.

Nie pierwszy raz Amerykanie będą szukać ucieczki pod płaszczem Matki Bożej. Już w 1792 r. bp John Carroll z Baltimore, pierwszy rzymskokatolicki biskup USA, polecił naród amerykański opiece Najświętszej Maryi Panny. Ponad pół wieku później biskupi obecni na VI Synodzie Prowincjonalnym w Baltimore wybrali Maryję Niepokalanie Poczętą na patronkę Stanów Zjednoczonych, co w 1847 r. potwierdził oficjalnie papież Pius IX. Kolejną okazją do zawierzenia narodu amerykańskiego Matce Bożej było uroczyste poświęcenie bazyliki Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie w 1959 roku.

Również w przyszły piątek Maryi swój naród zawierzą Włosi. Dokona się to w sanktuarium Santa Maria del Fonte w Caravaggio w Bergamo, prowincji najbardziej doświadczonej przez pandemię.

Biskupi Ameryki Łacińskiej i Karaibów zawierzyli Matce Bożej swój kontynent w Niedzielę Wielkanocną.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama