Nowy numer 21/2020 Archiwum

Szumowski o stanowisku wicepremiera: Bardzo dziękuję, ale nie

Bardzo dziękuję, ale nie. Wystarczy mi pracy na stanowisku, które w tej chwili mam - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, komentując wypowiedź lidera Porozumienia Jarosława Gowina, że szef MZ powinien zostać podniesiony do rangi wicepremiera.

W minionym tygodniu lider Porozumienia Jarosław Gowin w rozmowie z "Wprost" powiedział, że minister Szumowski powinien zostać wicepremierem.

"Minister Szumowski powinien zostać podniesiony do rangi wicepremiera po to, żeby móc wydawać polecenia pozostałym ministrom, a nie z nimi negocjować, bo nie ma na to czasu. Albo powinien zostać powołany specjalny wicepremier, pełnomocnik do walki z epidemią" - wskazał Gowin.

Minister Szumowski w radiowej Trójce był pytany, czy aspiruje do tej funkcji. "Bardzo dziękuję, ale nie. Wystarczy mi pracy na stanowisku, które w tej chwili mam" - powiedział szef MZ.

Od poniedziałku obowiązuje nowe rozporządzenie, zgodnie z którym można przemieszczać się pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy; otwarty został wstęp do lasów i parków (z wyłączeniem placów zabaw). Osoby powyżej 13 lat mogą przemieszczać się samodzielnie.

Minister Szumowski przyznał, że to zmniejszenie obostrzeń może zostać cofnięte w zależności od liczby zakażeń.

"Myślę, że po tygodniu już będzie widać po pierwsze, wzrost mobilności, bo to obserwujemy z dnia na dzień. Po drugie, już pierwsze drgnięcia liczby osób chorych będą po 7-8 dniach" - powiedział. Ocenił, że samoizolacja społeczna Polaków była bardzo skuteczna, a ostatni wzrost liczby zakażeń to efekt ognisk epidemicznych.

« 1 »
 • Anonim (konto usunięte)
  20.04.2020 10:08
  "Minister Szumowski przyznał, że to zmniejszenie obostrzeń może zostać cofnięte w zależności od liczby zakażeń."
  Rząd nie panuje nad ogniskami zarazy w domach pomocy, nie panuje nad nakazami pracy wydawanymi niezgodnie z prawem, więc straszy zakazami wejść do lasu czy znów 5 osobami w kościołach.
  Ocena po tygodniu licząc od dziś jest bez sensu o tyle, że wg MZ testy należy wykonywać po 7 dniach od zarażenia, więc najwcześniej wiarygodne wyniki będą po 10-14 dniach liczonych od dziś.
  doceń 6
 • dirk
  20.04.2020 11:05
  Propozycję byłego v-ce premiera podsumowałbym cytatem z Fredry - Ot, co powiesz, zawsze... no, naród oczytany to wie jak. Byle "doradzać" i "rządzić", samemu uciekając od odpowiedzialności. Znamy takich ludzi, z którymi nie chciałoby się płynąć nawet kajakiem, tratwą ani platformą, zamiast wiosłować wolą pokrzykiwać, choć wcale potwierdzonego umiejętnościami patentu sternika nie mają. A co do mianowania powiedzmy że kompetentnych i mających stosowne patenty fachowców na wysokie stanowiska rządowe i polityczne, to mieliśmy już wiele wymownych, a nietrafionych przykładów. Ktoś kto zna się na medycynie i ma osiągnięcia, niekoniecznie, a raczej z reguły nie zna się na budowaniu szpitali i potrafi się zapędzić w bardzo nieciekawe rejony inwestycyjnego procesu, by sięgnąć do jednego z nich. Inne też nie są zachęcające. Właśnie dobrze jest, by zamiast absolutnej władzy i działania na swojego "czuja" fachowiec w jednej dziedzinie musiał się konsultować i uzgadniać decyzje z innymi, z innych dziedzin których to dotyczy. Podzielam i szanuję chęć pozostania Pana Ministra na właściwym dla fachowca miejscu, gdzie z pożytkiem dla wszystkich robi swoje i innym to zaleca, w myśl zasady pilnuj, szewcze, kopyta.
  doceń 2
 • Scott
  20.04.2020 12:46
  Kwarantanna zmniejszyła liczbę zakażeń. Niezaprzeczalnie. Ale nie wyzerowała. Prawdopodobnie rację miała pani Merkel, że chorych będzie ok 60% społeczeństwa. Więc czas na normalizację. Czekam, a czasu coraz mniej. Z lasami to jakieś żarty. Ludzie muszą pracować żeby jeść, stres związany z ryzykiem straty pracy podwyższa podatność na infekcje wirusowe.
  doceń 4
 • CSOG
  20.04.2020 14:12
  W Iranie Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej zaprezentował urządzenie mające w pięć sekund wykrywać obecność koronawirusa w promieniu 100 metrów. To rodzaj radaru skanującego okolicę, bez potrzeby fizycznego kontaktu z badanym. - to informacja z frm24
  Urządzenie to nowoczesna wersja szklanej kuli w nowoczesnym plastikowym opakowaniu, z antenką, na dywaniku.
  A zatem niedługo wszyscy ministrowie zdrowia wrócą do swoich standardowych zakresów obowiązków
  :)) :))
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama