Nowy numer 23/2020 Archiwum

Akcja Katolicka apeluje o wsparcie prasy katolickiej w dobie koronawirusa

"Nie pozwólmy na to, aby trzeba było zwalniać ludzi z pracy w tych cennych dla nas wydawnictwach czy nawet zamykać katolickie redakcje".

Zarząd Akcji Katolickiej w Polsce w czasie pandemii koronawirusa apeluje do swoich członków o wsparcie prasy katolickiej. "Podejmijmy wspólny wysiłek, aby nadal mogła wypełniać apostolską misję, która z pewnością przyczyni się do podniesienia ducha i sił witalnych w narodzie" - napisała Urszula Furtak, prezes Akcji Katolickiej w Polsce.

W specjalnej odezwie Urszula Furtak podkreśla, że Kościół podejmuje wiele inicjatyw wspierających walkę z pandemią. "Stan ograniczenia liczby wiernych uczestniczących w nabożeństwach odbił się nie tylko na kondycji finansowej parafii, która utrzymywana jest z datków wiernych, ale również na wydawcach prasy katolickiej, która jest dystrybuowana w świątyniach" - zauważa prezes AK w Polsce.

Pamiętaj - "Gość Niedzielny jest dostępny w formie e-wydania i w formacie PDF. Sprawdź i zamów TUTAJ.

Akcja Katolicka apeluje o wsparcie prasy katolickiej w dobie koronawirusa

Dzisiejsza rzeczywistość wymaga od nas większego zaangażowania na polu ewangelizacji, a w obecnych czasach, jak uczył nas św. Maksymilian Maria Kolbe, nakaz misyjny (...) rozpatrywać należy z różnej perspektywy przepowiadania ewangelicznego. "Jednym z nich jest katolicka prasa. Warto uświadomić sobie, że w dobie koronawirusa wydawcy prasy katolickiej stanęli wobec faktu braku możliwości dotarcia do swoich wiernych z przekazem ewangelicznym i nauką społeczną Kościoła" - pisze Urszula Furtak.

"Taki stan rzeczy wpływa również na kondycję finansową niezależnych mediów katolickich, które w dobie ograniczeń ponoszą kolosalne straty. Nie pozwólmy na to, aby trzeba było zwalniać z pracy w tych cennych dla nas wydawnictwach ludzi czy nawet zamykać katolickie redakcje!" - dodaje.

Prezes akcji apeluje o prenumeratę papierową, a także elektroniczną. "W dobie rozwoju mediów społecznościowych niezwykle prędko zalewają nas fake newsy. Elektroniczny dostęp do prasy katolickiej szybko i sprawnie nie tylko ułatwi nam właściwe rozumienie zmieniającej się w szybkim tempie rzeczywistości społeczno-politycznej i pobudzi do aktywnej postawy obywatelskiej, ale będzie wyrazem wdzięczności i wsparcia dla wydawców, którzy przez szereg lat w przestrzeni społecznej bronili i promowali wartości katolickie" - czytamy w komunikacie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • 27jezrdna
  20.04.2020 00:56
  Jeżeli w pojawiają się u was artykuły w „w imię miłości do człowieka, przestaję oddawać cześć Bogu na Mszy Świętej”. To możecie powiedzieć: nie jesteśmy już katolikami, a humanistami i zgłosić się do odpowiedniej instytucji po należny grant. Jeżeli razem z episkopatem lansujecie tezę, że kościół nie jest rozwiązaniem na koronawirusa, a ważniejsze jest pozostanie w domu, izolacja i maska. Czyli ogólnie, że Bóg i wiara w tej sytuacji nie ma nic do rzeczy - to skoro twierdzicie, że Kościół jest niepotrzebny, to chyba z tęgo wynika, że gazeta kościelna też przecież musi być niepotrzebna! Co się zmuszę i kupię GN to trafiam na artykuł promujący lub pochwalających protestantyzm lub „dni innowierca w kk”! Pomyślcie logicznie, czy jak jest gazeta wydawana wydawana przez Mercedesa, dla pracowników Mercedasa, czy w środku pojawiają się artykuły o BMW? Czy wyobrażacie sobie że Lidl organizuje w swojej sieci dni Biedronki? Nie można w nieskończoność rozmywać wiarę, a później dziwić się, że ludzi tej wiary nie mają i wy zaczynacie bankrutować! Czy jakiś dziennikarz śledczy zadał komuś pytanie „co się dzieje, że nie ma powołań? Co jest, że w Katowicach na tradycyjnie pobożnym Śląsku, wyświęcono księży w liczbie mogącej być pokazaną palcami jednej ręki? Gdzie z kościoła znikła młodzież, gdzie 30 latkowie?” Nauczyliście się jednego słowa „posłuszeństwo” i ślepo to ludziom tłuczenie. Mimo, że jest w Piśmie jest napisane „po owocach ich poznacie”. Św Paweł pisał, jeżeli przyjdą od nas, a nie głoszą to co my- nie przyjmujcie ich. Tu nie ma refleksji, że jakiś purpurat zaczyna głosić coś co w 1900 lat było by w KK nie do pomyślenia - nie ma, do przepaści, ale posłusznie!
  doceń 5
 • Andda
  20.04.2020 07:35
  Hmm... Gdy GN z dumą chwalił się regularnie najlepszymi wynikami sprzedaży, wzrostami liczby czytelników itp., to komentujący zwracali uwagę, że nie powinni Państwo brać udziału w tym wyścigu właśnie ze względu na nierówne szanse w dystrybucji - gazety kościelne, przypomnę, miały łatwiej. Przykro mi słyszeć o Państwa kłopotach, sama martwię się o pracę, ale jednak nie umiem się oprzeć, aby nie napisać, że właśnie o to chodziło: dziennikarze świeckich wydawnictw muszą walczyć o sprzedaż (i życie) także bez pandemii. Może ona zweryfikuje rzeczywiste liczby czytelników...
  doceń 5
 • Anonim (konto usunięte)
  20.04.2020 07:37
  Warto zauważyć, że pandemia przyspieszyła pewne procesy i że dziś następuje radykalny odwrót od prasy tradycyjnej. Z drugiej strony internet przyzwyczaił do darmowych treści, wiec redakcje muszą umieć odnaleźć się w tej rzeczywistości.
  Tak samo jak wielu przedsiębiorców, którzy muszą przemodelować swoje biznesy. I jak wielu pracowników, którzy zmuszeni sytuacją będą walczyć o miejsca pracy.
  I co ważne, w kryzysie, w którym niewątpliwie już jesteśmy akurat prasa pewnie będzie pierwszym miejscem co cięcia wydatków. O tym warto pamiętać.
  doceń 3
 • kret
  20.04.2020 08:34
  Dla wierzących i jeszcze praktykujących , czyli 50 plus;) prasa religijna jest dobrym świadkiem wiary, inspiracją, wsparciem. Owszem, internetowe śledzenia na bieżąco życia wiary jest bardzo potrzebne ale widzę, jak niektórzy są złaknieni lektury papierowej. I nie mam na myśli tylko naszego Gościa.A młodzi? Dla młodych wersje elektroniczne jak najbardziej są potrzebne ale czytanie wersji papierowej pogłębia treści, pozwala jej zostać na dłużej w pamięci ( badania naukowe tego dowodzą). Kupuję pisma religijne i zanoszę "spragnionym" nie wychodzącym z domu. A na ile skorzystają to już ich i Ducha Świętego sprawa:))) Wspierajmy się w tych czasach także na polu intelektu!
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama