Nowy numer 23/2020 Archiwum

Dramat umierania w samotności, bez sakramentów i pożegnania

Epidemia koronawirusa to wielki dramat ludzi, którzy umierają w nieludzkich warunkach: w osamotnieniu, bez sakramentów, nie pożegnawszy się z najbliższymi. Widmo takiej właśnie śmierci przeżywają w tych dniach w sposób szczególny podopieczni domów starców.

W Bergamo w prowadzonym przez orionistów ośrodku zmarło już 20 osób. Koronawirus nie oszczędza też samych zakonników. W siedmioosobowej wspólnocie zmarło już czterech kapłanów. Mówi ks. Alessio Cappelli, dyrektor ośrodka:

"Kiedy panował jeszcze spokój, zanim dotarł do nas koronawirus, starcy widzieli lekarzy i pielęgniarzy w ich normalnym ubraniu. Serdecznie się pozdrawiali i rozmawiali. Dziś ich opiekunowie są niemal nierozpoznawalni. Nawet ja nie potrafię ich rozpoznać. Dla naszych podopiecznych jest to wielki szok, bo nie wiedzą, kto do nich przychodzi, wszystko jest anonimowe – stwierdził w wywiadzie dla Radia Watykańskieg ks. Cappelli. - Przeraża mnie też śmierć tych ludzi, których dobrze znam. Jeszcze do niedawna czuli się dobrze, a potem nagle umierają w samotności, bez kontaktu z krewnymi. Tylko służby pogrzebowe odwożą ich na cmentarz. Zostają pozbawieni tego końcowego etapu życia, towarzyszenia, słuchania, spojrzenia. I ludzie się tego boją. Bo w ostatnich chwilach życia nie chcą być sami. Chcą, by ktoś trzymał ich za rękę, pomógł im, by nie czuli się sami, by ten ostatni etap ziemskiej pielgrzymki odbył się spokojnie. Serce się kraje, kiedy się pomyśli, że z powodu jednego wirusa człowiek musi w taki sposób opuszczać ten świat."

« 1 »
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama