Nowy numer 3/2021 Archiwum

Radio z Bogiem

Dziś, gdy dostęp do Eucharystii w kościołach został ograniczony z powodu epidemii, dzięki transmisjom w mediach Polacy mają możliwość uczestniczenia we Mszy Świętej.

W trakcie protestów w sierpniu 1980 r. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy sformułował 21 postulatów. Trzeci dotyczył wolności słowa i brzmiał: „Przestrzegać zagwarantowanej w Konstytucji PRL wolności słowa, druku, publikacji, a tym samym nie represjonować niezależnych wydawnictw oraz udostępnić środki masowego przekazu dla przedstawicieli wszystkich wyznań”. Ten fragment zawartego 31 sierpnia porozumienia był podstawą do rozpoczęcia transmisji Mszy św. radiowej, co nastąpiło już 21 września 1980 r. Przy radioodbiornikach zgromadziło się wówczas ok. 10 mln słuchaczy.

Pierwsi na świecie

Upomnienie się strajkujących o prawo do obecności treści religijnych w mediach pokazuje, jak ważna dla Polaków była wiara. Warto przy tym przypomnieć, że postulaty dotyczące wolności religijnej były formułowane już w czasie wcześniejszych protestów przeciwko komunistycznej władzy. W październiku 1956 r. manifestanci nieśli transparenty z hasłami: „My chcemy Boga”, „Żądamy religii w szkołach!” i śpiewali pieśni religijne.

Być może wśród strajkujących w sierpniu 1980 r. były osoby, które pamiętały, że Polskie Radio w przeszłości transmitowało Mszę Świętą. Po raz pierwszy 3 maja 1927 r. z katedry w Poznaniu jako pierwsza na świecie rozgłośnia państwowa. Od tamtej pory Msza była transmitowana z poznańskiej katedry na stałe. Po przerwie wojennej, w Boże Narodzenie 1945 r. Polskie Radio transmitowano Pasterkę z Łodzi, a następnego dnia Mszę św. z kościoła Świętego Krzyża w Warszawie. Komuniści usunęli jednak Msze z anteny w 1949 roku.

Dostępne jest 17% treści. Chcesz więcej? Wykup dostęp do całego materiału. Cena 1,23.

Wykupuję
i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także