Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Radio z Bogiem

Dziś, gdy dostęp do Eucharystii w kościołach został ograniczony z powodu epidemii, dzięki transmisjom w mediach Polacy mają możliwość uczestniczenia we Mszy Świętej.

W trakcie protestów w sierpniu 1980 r. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy sformułował 21 postulatów. Trzeci dotyczył wolności słowa i brzmiał: „Przestrzegać zagwarantowanej w Konstytucji PRL wolności słowa, druku, publikacji, a tym samym nie represjonować niezależnych wydawnictw oraz udostępnić środki masowego przekazu dla przedstawicieli wszystkich wyznań”. Ten fragment zawartego 31 sierpnia porozumienia był podstawą do rozpoczęcia transmisji Mszy św. radiowej, co nastąpiło już 21 września 1980 r. Przy radioodbiornikach zgromadziło się wówczas ok. 10 mln słuchaczy.

Dostępne jest 17% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego