Nowy numer 14/2020 Archiwum

TO JEJ DZIEŁO

Gdy podszedłem do Jana Pawła II z pierwszym homagium, usta nasze niemal jednocześnie otworzyły się imieniem Matki Bożej Jasnogórskiej: to Jej dzieło. Wierzyliśmy w to mocno i wierzymy nadal. sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, 23.11.1978 r.

Jan Paweł II

Po jego śmierci obecny kardynał, a wówczas ksiądz prałat Konrad Krajewski wspominał: „Kiedy umarł Ojciec Święty, chodziłem po korytarzach watykańskich i płakałem. Chyba pierwszy raz w moim dorosłym życiu nie wstydziłem się łez. Były to łzy nad samym sobą: że nie jestem taki jak On, że nie jestem świętym kapłanem, że nie jestem całkowicie oddany Panu Bogu, że nie jestem po prostu »Totus Tuus«. „Cały Twój” – te słowa z „Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” św. Ludwika Marii Grigniona de Montforta kojarzą się dzisiaj przede wszystkim z papieżem z Polski. „Totus Tuus ego sum et omnia mea Tua sunt”, czyli: jestem cały Twój i wszystko, co moje, do Ciebie należy. Te słowa z dzieła św. Ludwika stały się biskupim i papieskim zawołaniem Jana Pawła II. Po wyborze na Stolicę Piotrową kard. Karol Wojtyła zachował swój herb biskupi ze słowami „Totus Tuus”. W pierwszym orędziu radiowym i telewizyjnym urbi et orbi, wygłoszonym 17 października 1978 r. w kaplicy Sykstyńskiej na zakończenie konklawe, powiedział [zaraz na początku pontyfikatu]: „w tej ważnej i budzącej niepokój godzinie muszę z synowskim oddaniem zwrócić myśl do Maryi Dziewicy, która w tajemnicy Chrystusa zawsze żyje i działa jako Matka, i muszę powtórzyć te słowa: »Totus Tuus«, które przed dwudziestu laty, w dniu sakry biskupiej, wypisałem w sercu i moim godle”. Z kolei w trakcie drugiej pielgrzymki do Polski, już po zamachu na swoje życie, powie: „O Matko Jasnogórska, przybyłem tutaj, aby Ci jeszcze raz powiedzieć Totus Tuus: Jestem, o Matko, cały Twój i wszystko moje jest Twoim! Wszystko moje: a więc także – moja Ojczyzna, mój Naród”.•

Kardynał Stefan Wyszyński

Dostępne jest 52% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama