Nowy numer 38/2023 Archiwum

Warto oczyszczać powietrze nie tylko w sezonie grzewczym

Jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu?

W ciągu ostatnich lat znacząco pogorszyła się jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy. Ilość alertów smogowych jest zatrważająca, a w części z nich proszeni jesteśmy nawet o nieopuszczanie bez potrzeby swoich domów! Czy naprawdę jest tak źle? Czy możemy zrobić cokolwiek, co ułatwi nam oddychanie pełną piersią?

Czym jest oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze to urządzania do użytku domowego, które filtrują powietrze w pomieszczeniu i usuwają z niego zanieczyszczenia, pozwalając tym samym na jego znacząca poprawę. Radzą sobie świetnie zarówno ze smogiem, jak i kurzem, alerganami, wirusami oraz lotnymi związkami organicznymi. Naprawdę dobre modele - jak oczyszczacz powietrza Eldom PO200 PURI są wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak – czujnik jakości powietrza, regulacja siły nadmuchu czy też antybakteryjne lampy UV. Pracują cicho, nie przeszkadzając w codziennych obowiązkach czy pracy w domu.

Czy oczyszczacz powietrza naprawdę jest mi potrzebny?

Lwią część swojego życia spędzamy w domu. Jemy tam, śpimy, relaksujemy się. Warto zadbać o to, aby nie narażać się na niepotrzebne niebezpieczeństwo wdychania powietrza niskiej klasy. A co sprawia, że powietrze w naszym domu nie jest najwyższej jakości? Szereg czynników - nieefektywna czy zagrzybiona wentylacja, szkodliwe materiały użyte przy budowie domu/bloku, kurz zalegający w trudno dostępnych miejscach, a nawet emisja szkodliwych substancji z nowo nabytych mebli! Przewietrzenie takiej przestrzeni byłoby jakimś pomysłem… gdyby nie smog za oknem!

Czy oczyszczacz przyda się jedynie w sezonie grzewczym?

To prawda, że alerty smogowe zdarzają się najczęściej w miesiącach zimnych. Według statystyk najwięcej przypada ich w okresie październik-maj. Czy oznacza to, że w pozostałym czasie powietrze wewnątrz naszych mieszkań jest na tyle dobre, że nie wymaga używania oczyszczaczy? Niestety nie. Choć za oknem świat się zieleni, w naszych wentylacjach aż roi się od kurzu i pyłów, które bardzo chętnie gromadzą się i zawieszają w powietrzu. Warto pamiętać także o osobach cierpiących na różnego rodzaju alergie, które wiosną szczególnie dają o sobie znać. Kompletna izolacja nie dość, że jest wyjątkowo przykra, to nie sprawdza się zupełnie podczas dzielenia mieszkania z innymi osobami i zwierzakami - alergeny mogą dostać się do domu na ubraniach, butach czy psich łapach. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, sprawdź artykuł „Oczyszczacz powietrza - 3 powody by kupić go do mieszkania”

Jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu?

Planując zakup oczyszcza warto skupić się na jego wydajności oczyszczania. Pod tym terminem kryje się powierzchnia, którą faktycznie jest w stanie obsłużyć - należy pamiętać, że każde z urządzeń przeznaczone jest do konkretnego metrażu i nie powinniśmy go przekraczać.

Równie ważna powinna być dla nas głośność jego pracy. Oczyszczacz to urządzenie, które towarzyszy nam przez wiele godzin, podczas których nie może odciągać nas od obowiązków i powodować uczucia przytłoczenia niechcianymi dźwiękami!

Istotne są także funkcje dodatkowe - bardzo często podwyższają one zarówno komfort użytkowania urządzenia jak i faktyczną jakość filtracji. Jak to możliwe? Oczyszczacz powietrza Eldom jest bardzo dobrym przykładem. Producent doposażył go zarówno w funkcję jonizacji powietrza, która znacząco podnosi jego jakość, jak i w lampę UV wspomagającą system filtrujący w usuwaniu z powietrza bakterii i wirusów.

Warto także przyjrzeć się urządzeniu pod kątem łatwości obsługi – ważnym może okazać się intuicyjny i funkcjonalny panel sterujący oraz sygnalizowanie dźwiękiem zmiany ustawień, które uchroni nas przed przypadkową zmianą ustawionych parametrów.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast