Nowy numer 14/2020 Archiwum

Wszystko o wirusie

Jeszcze dwa miesiące temu o wirusie z Wuhanu debatowali tylko specjaliści. Dzisiaj we Włoszech każdego dnia umiera już po kilkaset osób. Co zrobić, żeby do podobnej sytuacji nie doszło w Polsce?

Przede wszystkim trzeba stosować się do zaleceń i procedur. Kilka dni temu rząd zamknął granice kraju, restauracje i bary, a także centra handlowe. Zakazał też zgromadzeń większych niż 50-osobowe. Wcześniej zamknięto wszystkie szkoły oraz zakazano zgromadzeń publicznych. Te działania są bardzo racjonalne, a ich cel jest w zasadzie jeden – ograniczyć jak to tylko możliwe kontakty pomiędzy ludźmi. To człowiek jest źródłem wirusa SARS-CoV-2. Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, ale to nie znaczy, że jesteśmy zagrożeni tylko wtedy, gdy znajdziemy się „w zasięgu” osoby kichającej albo kaszlącej. Nawet zwykła rozmowa „uwalnia” kropelki, w których znajdują się wirusy. Ponadto osoba chora może kichnąć, zasłaniając się dłonią, a następnie tą dłonią dotknąć blatu, klamki czy rurki w autobusie. Dlatego trzeba bezwzględnie ograniczyć kontakty z innymi ludźmi, a ci, którzy z różnych względów nie mogą sobie na to pozwolić, muszą przestrzegać zasad higieny, takich jak częste i dokładne mycie rąk oraz częstsze niż zwykle pranie ubrań, w których funkcjonowało się poza mieszkaniem. Nie jest prawdą, że wirusem można się zakazić od zwierzęcia domowego.

Dostępne jest 15% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • marbie
    23.03.2020 10:44
    Dlaczego nie namawia się ludzi do zaniechania zbędnych konwersacji np przy ladzie w sklepie? To powinno byc tak samo nagłaśniane jak mycie rąk.
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji