Nowy numer 3/2021 Archiwum

Mąka, drożdże, wdzięczność

Widzieliście tego mema? Kilku kaznodziejów zapowiada: „Przygotowaliśmy dla was wielkopostne rekolekcje”. Na to odzywa się w niebie Bóg: „My również…”.

Nikt nie spodziewał się takich wielkopostnych rekolekcji.
Zakazane słowo „śmierć” załomotało do naszych ekranów i monitorów, a pandemia odkryła w ludziach ogromne pokłady lęku. Dzięki temu doceniliśmy życie i zatęskniliśmy za zmartwychwstaniem.
Ludzie pozamykani w domach i celebrujący Eucharystię przed ekranami telewizorów (mieszkania stały się świątyniami, a pojęcie "Domowy Kościół" nabrało dosłownego znaczenia!) pisali mi, że wreszcie rozumieją słowa: „Zabiorą im Pana młodego, a wtedy będą pościć”. Jak mocno wybrzmiało zakończenie pierwszego niedzielnego czytania: „Czy Pan jest rzeczywiście wśród nas, czy też nie?”. Był. Jest. Będzie.
Zmieniły się nam priorytety. Wiele osób opowiadało mi, że po wielu latach doceniły podstawowe produkty: mąkę, drożdże, cukier, mleko i oczywiście atrybut, dzięki któremu nasze mieszkania stały się scenografią czwartego sezonu „Domu z papieru”.
Ostatnio słowa: „Mając natomiast żywność i odzienie, i dach nad głową, bądźmy z tego zadowoleni" (1 Tm 6,8) nabrały nowego znaczenia.
Bądźmy wdzięczni. Rozumiem doskonale zaniepokojenie (to delikatne słowo!) piszących do mnie Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, na których rząd postanowił początkowo testować społeczne zarażanie. Nie dziwią mnie protesty tamtejszych lekarzy, którzy raczej nie doceniają błyskotliwych komentarzy wszystkowiedzących internautów typu: „Czas pokaże, kto ma rację”. Wierzę, że dewiza: „Mądry Polak po szkodzie” okaże się tym razem strzałem w płot.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także