Nowy numer 23/2020 Archiwum

Zebranie plenarne polskiego episkopatu przełożone z powodu koronawirusa

W związku z zaistniałą sytuacją dotyczącą koronawirusa w Polsce, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, przełożył Zebranie Plenarne Episkopatu, które miało się odbyć w dniach 12-13 marca, na późniejszy termin. 12 marca odbędzie się w Warszawie zebranie Rady Stałej KEP – poinformował rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, żeby unikać dużych zgromadzeń osób, abp Gądecki poprosił we wtorek o zwiększenie liczby niedzielnych Mszy Świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych.

„Abp Gądecki napisał w komunikacie, że osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje Mszy Świętych, które są w niedziele w środkach społecznego przekazu np. o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.00 w Polskim Radiu – Program Pierwszy, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o 13.00 w TV Polonia oraz lokalne transmisje. Przewodniczący Episkopatu przypomniał też, że nie ma wymogu, by podczas Mszy Świętych przekazywać znak pokoju przez podanie dłoni” – podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu zaznaczył, że Kościół w Polsce od początku angażuje się w działania mające na celu ochronę przed epidemią koronawirusa. Przypomniał, że jeszcze przed zidentyfikowaniem tego wirusa w Polsce, w niedzielę 1 marca, w kościołach czytany był list ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego informujący, jak reagować w sytuacji zagrożenia. W tym samym czasie Przewodniczący Episkopatu wydał komunikat w tej sprawie, w którym m.in. zalecał zachowanie daleko idącej ostrożności i zaapelował o modlitwę.

« 1 »
 • CSOG
  11.03.2020 16:24
  Doskonały pomysł.
  Zwołajmy zgromadzanie. Rząd zaleca unikanie większych skupisk. Co tam, przecież to nas nie dotyczy. Po pierwsze my zdrowi. Po drugie my pod parasolem ochronnym sił wyższych i my się wirusa nie lękamy, dobry przykład narodowi damy. Cóż nam po tym że moglibyśmy, jeśli już musimy obradować, zorganizować telekonferencję. To zły pomysł? Jeszcze gotów kto pomyśleć żeśmy chorzy albo zalęknieni. Że roztropni, przezorni i odpowiedzialni nikomu wszak do głowy myśl nie wpadnie.
  A może by tak przynajmniej przed spotkaniem temperaturę sobie zmierzyć? Ja mam podwyższoną, niewiele 37,2 (pewnie dlatego piszę takie bzdury). Zatem to pewnie wirus zwykłej grypy, nie ten z koroną. Grypą jednak też wolę w tych czasach bliźnich nie częstować :) Posiedzę zatem w domu, poczytam co tam episkopat uradził. Może będzie też o tym jak to jeden biskup trzydziestu innych zaraził :)
 • Anonim (konto usunięte)
  11.03.2020 17:49
  W wieku XXI w jakim żyjemy naprawdę da się zrobić zebranie nie spotykając się osobiście. Problem, czy KEP o tym wie i czy biskupi potrafią to zaakceptować.
  Dobrze by było, aby Kościół w tym zakresie wskazywał drogę swemu Ludowi.
 • kim
  12.03.2020 13:08
  Czyli tak: biskupi nie będą się wychylać ze swoich pałaców i nawet nie wsiądą do swoich limuzyn, żeby się przemieścić z punktu A do punktu B, ale wierni - głównie najbardziej narażeni starsi, bo młodsi nie są tak gorliwi - niechaj uczestniczą w mszach w kościołach, których to mszy urządzimy więcej. Świetnie. Bardzo rozumna troska o maluczkich - jeśli się pamięta, że w Korei wybuch epidemii nastąpił wskutek licznego uczestniczenia w nabożeństwach pewnego kościoła. Nic dodać nic ująć.
  doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama