Nowy numer 23/2020 Archiwum

20 mld zł w 10 lat na infrastrukturę przesyłową, 60 mld zł w 20 lat na energetykę nuklearną

Ponad 20 mld zł w ciągu 10 lat kosztować będą polskie inwestycje w infrastrukturę przesyłową gazu, energii i ropy. Program uruchomienia energetyki nuklearnej pochłonie 60 mld zł w ciągu 20 lat - ocenił w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Podczas środowej konferencji w Rudzie Śląskiej, poświęconej bezpieczeństwu i niezależności energetycznej Polski w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu, minister zapewnił, że mimo planowanego rozwoju źródeł gazowych, OZE oraz energetyki nuklearnej, w pespektywie najbliższych 20-30 lat węgiel pozostanie ważną częścią polskiego miksu energetycznego.

"Dzisiaj w Polsce mamy 5 gigawatów zainstalowanej mocy w najbardziej nowoczesnych elektrowniach (węglowych - PAP), które w ciągu 25-30 lat będą sprawne technologicznie. Zachowamy je. Jest w interesie polskiego państwa, żeby je zachować i żeby pracowały przy użyciu wydobywanego w Polsce surowca. To jest ta struktura, którą chcemy utrzymać" - powiedział Naimski.

Zapewnił, że jednocześnie rozwijana będzie w Polsce energetyka oparta o gaz - bloki gazowe powstaną m.in. w elektrowniach Dolna Odra i Kozienice. Minister zaznaczył jednak, że nieracjonalne byłoby opieranie całej polskiej energetyki na gazie, który jest i pozostanie surowcem w większości importowanym.

Naimski poinformował, że projekt Baltic Pipe, czyli gazociąg łączący Polskę z szelfem norweskim, którym docelowo popłynie ok. 10 mld m sześc. gazu, jest realizowany zgodnie z harmonogramem i będzie ukończony w terminie, do 1 października 2022 roku. Równolegle w różnych częściach kraju realizowanych jest ok. 30 projektów, zapewniających przepływ gazu z Wybrzeża w kierunku południowej granicy oraz na Ukrainę. Również one - zapewnił minister - postępują zgodnie z harmonogramem i mają być zakończone w latach 2021-22.

Według ministra Naimskiego, w perspektywie najbliższych 10 lat Gaz - System wyda na inwestycje przesyłowe ok. 14 mld zł, a wraz z nakładami Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz PERN będzie to kwota przeszło 20 mld zł na infrastrukturę przesyłową. Natomiast budowa 6-9 gigawatów mocy w sektorze energetyki nuklearnej ma kosztować ok. 60 mld zł w ciągu 20 lat.

"Jeśli porównamy to ze sobą, są to sumy ogromne, ale nasze polskie państwo na to stać; i są to sumy do siebie porównywalne. Stać nas w Polsce na to, żeby zbudować elektrownie atomowe" - zapewnił Piotr Naimski, oceniając, iż rozwój energetyki nuklearnej oznacza zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski na kolejne ok. 60 lat.

Minister podkreślił, że bezpieczeństwo dostaw energii należy do fundamentów bezpieczeństwa państwa. Ocenił, że Europejski Zielony Ład oznacza dla Polski "olbrzymie zobowiązania i ciężary, przy uznaniu zasadności celu jako takiego", stąd - jak mówił - droga Polski do osiągnięcia tego celu musi być rozsądna i dobrze przemyślana. "Musimy dbać o zróżnicowane źródeł energii, surowców energetycznych oraz technologii stosowanych do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła" - podkreślił minister.

Jego zdaniem, bezpieczeństwo energetyczne Polski powinno w dużym stopniu opierać się na krajowych surowcach energetycznych, a więc węglu kamiennym i brunatnym oraz krajowym gazie, przy jednoczesnych staraniach służących obniżeniu emisyjności stosowanych technologii - zarówno jeśli chodzi o emisję pyłów i innych zanieczyszczeń, jak i dwutlenku węgla.

Naimski podkreślił konieczność rozwijana bezemisyjnych, odnawialnych źródeł energii, opartych m.in. na wietrze (także poprzez budowę energetyki wiatrowej na morzu) oraz słońce (w postaci fotowoltaiki). Jednak, aby utrzymać stabilność energetyki opartej o OZE, potrzebne są także źródła węglowe, gazowe i nuklearne. Chodzi o źródła zdolne do stabilnej, bezawaryjnej produkcji energii przez co najmniej 8 tys. godzin rocznie - jako zabezpieczenie w okresie zmniejszonej (np. z powodu pogody) produkcji energii z OZE.

"Gaz jest istotnym elementem, dlatego że łatwo regulować system elektroenergetyczny wyłączając czy włączając elektrownie oparte o gaz w sytuacji, gdy musimy natychmiastowo reagować na - upraszczając - podmuchy wiatru albo chmurę, która zasłoni słońce" - powiedział minister, zastrzegając, że gaz nie może być w tym zakresie jedynym źródłem.

Środową konferencję energetyczną w Rudzie Śląskiej, w której uczestniczył Naimski, zorganizował europoseł PiS, b. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Spotkanie zgromadziło m.in. ekspertów, parlamentarzystów, samorządowców i przedstawicieli rządu. Jeszcze w środę uczestnicy konferencji mają przyjąć rezolucję dotyczą postulatów w zakresie modelu transformacji energetycznej Polski i UE.

« 1 »
 • Zibby
  04.03.2020 13:07
  A Chiny uruchamiają nową elektrownie węglową średnio co półtora tygodnia. I tak już od niemal 20 lat. A tak poza tym, to akcja odchodzenia od węgla w energetyce musi mieć tzw drugie dno, skoro energetyka węglowa (w Polsce) odpowiada za mniej - więcej 10% emisji dwutlenku węgla przez nasz kraj. Jakoś nie słyszałem, aby ktoś zajmował się pozostałymi 90%.
  doceń 2
 • marcinj220
  04.03.2020 13:41
  A ile pochlonie planowanie, budowa i utrzymanie przyszlego skladowiska odpadow atomowych? W tej dziedzinie jestesmy jeszcze w pieluchach, a kraje ktore maja albo wychodza w atomu, zajmuja sie ta tematyka od lat. Np. w Szwajcarii Nagra (badawcza instytucja rzadowa - w kt. jako geolog odbywalem praktyke) dziala od 1972 r. ma 2 podziemne laboratoria, w kt. sa prowadzone od lat przerozne testy w roznych typach skal (wulkaniczne i osadowe). Koszty badan, planowanie i budowy przyszlego skladowiska sa od lat utrzymywane przez ludzi poprzez podatek zrodlowy (1 cent (CH - Rappen) od 1kWh). Chcialbym zeby takie decyzje jak wejscie czy wyjscie z atomu nie byly dzialaniem chwili, czy nawet jednego rzadu, ale byly z wola Polakow, przy informowaniu o za i przeciw, a takze przejrzystosci w kosztach.. W tym mozemy sie wiele uczyc od zagranicy..
  doceń 3
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama