Nowy numer 08/2020 Archiwum

Epidemia naszych czasów

W mediach często słyszymy o niebezpiecznych wirusach, tymczasem prawdziwe zagrożenie możemy serwować sobie na talerzu każdego dnia. Cukrzyca jest jedną z najbardziej niebezpiecznych niezakaźnych epidemii naszych czasów.

Wskazują na to statystyki światowe i krajowe prowadzone przez różne organizacje zdrowia, edukacji i żywienia. Od ponad 30 lat liczba chorujących na cukrzycę rośnie w zastraszającym tempie. Według Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) w roku 2015 odnotowano ponad 415 mln chorych na cukrzycę w wieku od 20 do 79 lat. W roku 2040 liczba chorych na świecie może wzrosnąć nawet do 642 mln. W Europie częściej niż na innych kontynentach występuje cukrzyca typu 1.

Objawy i skutki

Jak podaje Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, cukrzyca to grupa chorób metabolicznych, spowodowanych nieprawidłowym wydzielaniem bądź działaniem insuliny w organizmie. Charakteryzuje się hiperglikemią, która nierozpoznana, nieleczona lub leczona nieprawidłowo może prowadzić do uszkodzenia, zaburzeń, a nawet niewydolności niektórych narządów. Dotyczy to szczególnie serca i naczyń krwionośnych, nerek, układu nerwowego i oczu. Objawy tej choroby są różne u różnych osób, a często – ignorowane przez chorego – mogą być przyczyną nawet zawału serca czy udaru mózgu. Do najczęściej wymienianych należą: wielomocz, wzmożone pragnienie, osłabienie, senność, zmiany ropne na skórze, stany zapalne narządów moczowo-płciowych czy utrata masy ciała. Najczęściej występującą cukrzycą, szczególnie u osób otyłych powyżej 45. roku życia, jest typ 2. Notuje się też sporo przypadków cukrzycy typu 1 (najczęściej diagnozowana jest u dzieci i osób młodych), cukrzycy ciążowej i innych (typu LADA, CFRD u osób z mukowiscydozą czy monogenowa).

Dostępne jest 24% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji