Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Brothers in arms

Świnia? Zdrajca? Karierowicz? Nie traktuj ludzi według ich historii, ale według ich przeznaczenia. Skąd wiesz, kim będą?

„Bóg jest z tobą, dzielny wojowniku” – usłyszał zakompleksiony „najmłodszy z rodu Manassesa”, który zakłopotany trzymał w ręku cep. Czy Bóg szydził z Gedeona? Nie! Widział więcej, dalej. Wiedział, że ten wystraszony chłopak z „człowieka, który się nie nadaje”, stanie się lwem, przed którym wrogowie będą padali jak muchy. Co więcej: widział go już takim na klepisku!

Tak można było oceniać muzyków, do których Bóg „dobrał” się przed dwoma dekadami. Narkoman, lider rankingów Metal Hammera, założyciel klubu „Gnosis” dla śmietanki okultystów. Przecież przed lekturą „Radykalnych” babcie mogły straszyć nimi swoich wnuków!

Szaweł po spotkaniu pod Damaszkiem oślepł. Stracił zdolność rozeznania. Przez trzy dni nic nie jadł i nie pił. Klasyczny przykład „chopa w depresji”. Zawalił mu się cały świat wartości, które wyznawał. Nie wiadomo, jak skończyłaby się ta historia, gdyby nie pewien nieznany bliżej „bohater drugiego planu”. Co otwarło mu oczy? Świetnie mówił o tym abp Grzegorz Ryś w jednej z ostatnich homilii:

Abp Ryś: Bóg cię kocha. Nie ma innej ewangelizacji | "Jezus uzdrawia" | Łódź 2020
Archidiecezja Łódzka

Zmieniło go słowo: „bracie”. Nieznany nam bliżej Ananiasz, posłuszny natchnieniom Ducha usłyszał przynaglenie: „Idź na ulicę Prostą i zapytaj w domu Judy o Szawła z Tarsu”. I choć jego pierwszą reakcją było wzburzenie: „Panie, słyszałem z wielu stron, jak dużo złego wyrządził ten człowiek świętym Twoim w Jerozolimie”, ostatecznie wstał i poszedł, by nałożyć na niego ręce. Powiedział „Szawle, bracie” i dopiero wówczas ten przejrzał. Efekt? Na spotkaniu organizacyjnym apostołów rozkładając mapę Europy Paweł rzucił: „Panowie, wy zajmijcie się Jerozolimą” a zaznaczywszy flamastrem całą południową Europę dodał „A ja biorę resztę”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza