W najnowszym GN: Prowadzeni Słowem

"Dzień poświęcony Biblii nie powinien być raz w roku" - pisze papież Franciszek ustanawiając Niedzielę Słowa Bożego

Gość Niedzielny 4/2020
Gość Niedzielny

 

Nie chodzi tylko o mnie [Andrzej Grajewski: rozmowa z prof. Ewą Budzyńską]

Prof. Ewa Budzyńska opowiada o kulisach wszczęcia przeciwko niej postępowania dyscyplinarnego przez władze Uniwersytetu Śląskiego. Profesor stwierdza, że niczego nie zmieniłaby w swoim wykładzie, ponieważ nie było w nim żadnych z zarzucanych jej przez niektórych studentów negatywnych zachowań. Stwierdza, że realizując prawo do wolności akademickiej, przekazuje wiedzę o najbardziej podstawowych wartościach, jak rodzina i prawo do życia.

 

Z głębi serc [ks. Adam Pawlaszczyk]

Wokół książki „Z głębi naszych serc” powstało spore zamieszanie zanim się jeszcze ukazała. Przekaz medialny był następujący: emerytowany papież występuje przeciwko urzędującemu papieżowi. Nośne medialne, przyciągające uwagę odbiorcy i kompletnie nieprawdziwe. Sensacyjne opinie o książce wyrażano na podstawie opublikowanych fragmentów, cytatów pozbawionych kontekstu oraz medialnych spekulacji.

 

Ziarno prawdy [Jacek Dziedzina]

Już po raz dwudziesty Kościół katolicki w Polsce obchodzi Dzień Islamu. Polska jest jedynym krajem na świecie, w którym Kościół taki dzień ma wpisany do oficjalnego kalendarza, co mogłoby sugerować, że islam jest widoczną częścią życia społecznego nad Wisłą. Tymczasem liczba muzułmanów w Polsce to około 20-25 tys. osób. Obok pytania o cel Dnia Islamu i jego znaczenie dla Kościoła i samych zainteresowanych pojawia się również kwestia, o jaki konkretnie islam chodzi.

« 1 »