Nowy numer 07/2020 Archiwum

Ziarno prawdy

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Brzmi egzotycznie, choć obchodzimy go już po raz dwudziesty. Czy wiemy na pewno, co jest jego celem?

Sprawa jest złożona, Polska jest bowiem jedynym krajem na świecie, w którym Kościół taki dzień ma wpisany do oficjalnego kalendarza. Mogłoby to sugerować, że islam jest widoczną częścią życia społecznego nad Wisłą, tymczasem w porównaniu z większością krajów Europy Zachodniej, gdzie Kościół takich dni nie organizuje, liczba muzułmanów w Polsce ginie w statystykach. To około 20–25 tysięcy osób. Dokładna liczba jest trudna do wskazania, bo poza żyjącymi tu od wielu pokoleń Tatarami (ok. 5 tys.) mamy również wielu przyjezdnych, zwłaszcza studentów z krajów arabskich.

Poza pytaniem, co właściwie ma być celem Dnia Islamu i jakie ma on znaczenie dla Kościoła oraz samych zainteresowanych, warto też zastanowić się, o jaki konkretnie islam chodzi – tylko o ten, który reprezentują zintegrowani ze społeczeństwem polskim Tatarzy, czy także inne bardziej lub mniej umiarkowane nurty, czy również ten wojujący? I wreszcie – czy poza wzajemnym poznawaniem się Dzień Islamu jest dla chrześcijan okazją do dania świadectwa, że jedynym Zbawicielem każdego człowieka jest Jezus Chrystus? Czy mamy świadomość, że każdego roku miliony muzułmanów uznają to za prawdę swojego życia?

Dostępne jest 12% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Dziennikarz działu „Świat”

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny

 

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji