Nowy numer 08/2020 Archiwum

Europarlament chce zwiększenia presji na Polskę i Węgry w sprawie praworządności

PE przyjął w czwartek rezolucję w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech, w której stwierdza, że sytuacja w obu państwach się pogarsza i apeluje do KE i Rady UE o wykorzystanie dostępnych narzędzi, by wyeliminować ryzyko naruszania wartości unijnych.

Za rezolucją opowiedziało się 446 europosłów; przeciw było 178; od głosu wstrzymało się 41.

Eurodeputowani PO poparli zarówno poprawkę dotyczącą powiązania dostępu do funduszy unijnych z praworządnością, jak i cały tekst rezolucji. W przypadku PSL sytuacja była bardziej skomplikowana - posłowie Stronnictwa zagłosowali przeciw poprawce mówiącej o dostępie do środków z budżetu UE, ale poparli rezolucję jako taką.

Z powodu zapisów o warunkowości w dostępie do pieniędzy unijnych rezolucji nie poparli posłowie SLD Bogusław Liberadzki i Marek Balt. Nie zagłosowali jednak przeciw, tylko wyjęli karty do głosowania (dla systemu są wówczas niewidoczni, jak gdyby ich nie było).

Takich dylematów nie mieli inni politycy Lewicy (lub niezrzeszeni zasiadają we frakcji socjalistycznej). Tekst poparli Marek Belka, Robert Biedroń, Włodzimierz Cimoszewicz, Sylwia Spurek czy Łukasz Kohut.

Podziały były jednak nie tylko w polskiej delegacji, ale też we frakcjach. Kilkudziesięcioro eurodeputowanych Europejskiej Partii Ludowej (m.in. eurodeputowani węgierskiego Fideszu) było przeciwko rezolucji. Z kolei kilka osób z Europejskich Konserwatystów i Reformatorów poparło tekst.

Zdecydowana większość EKR zagłosowała jednak przeciw rezolucji, podobnie jak europosłowie grupy Tożsamość i Demokracja, w której zasiadają m.in. przedstawiciele Alternatyw dla Niemiec (AfD), Wolnościowej Partii Austrii (FPOe), czy francuskiego Zjednoczenia Narodowego.

« 1 2 3 »

Polecamy

 • DNA
  16.01.2020 15:09
  Rozwiązać bolszewicki europarlament podejmujący decyzja na podstawie kłamstw i insynuacji. To twór bolszewicko podobny.
 • hondadriver567
  16.01.2020 22:32
  Mogą nas cmo....
  doceń 4
 • seitz
  16.01.2020 23:07
  Ja sobie bez Unii poradzę, ale targowiczanom byłoby bez Unii co najmniej tak ciężko jak panu Biedroniowi bez jego partnera Śmiszka.

  Lista głosujących przeciwko Polsce. Znajdź swojego idola:

  Magdalena Adamowicz,
  Jerzy Buzek,
  Bartosz Arłukowicz,
  Krzysztof Hetman,
  Tomasz Frankowski,
  Andrzej Halicki,
  Danuta Hübner,
  Adam Jarubas,
  Jarosław Kalinowski,
  Ewa Kopacz,
  Janusz Lewandowski,
  Elżbieta Łukacijewska,
  Radosław Sikorski,
  Róża Thun und Hohenstein,
  Marek Belka,
  Robert Biedroń,
  Włodzimierz Cimoszewicz,
  Sylwia Spurek,
  Leszek Miller.
 • hondadriver567
  17.01.2020 15:02
  Mam czyste sumienie, głosowałem 2003 przeciw eurobur...u!
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama