Nowy numer 08/2020 Archiwum

Przebadano cztery średniowieczne groby wojowników na Pomorzu - spoczywają w nich Skandynawowie

Zdaniem badaczy to dowód na współtworzenie elit państwa piastowskiego przez Skandynawów.

W czterech grobach z XI znajdujących się na liczącym sobie około tysiąca lat cmentarzysku w Ciepłem na Pomorzu Wschodnim spoczywają wojownicy pochodzenia skandynawskiego. Cztery komory grobowe są zlokalizowane w centralnej części nekropolii. Prócz szczątków ludzkich odkryto w nich bogate wyposażenie, m.in. broń i elementy stroju jeździeckiego. 

Na podstawie badań izotopów strontu i genetycznych naukowcom z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku udało się ustalić pochodzenie zmarłych wojowników. Skandynawowie przybyli na tereny państwa Piastów najprawdopodobniej z rejonu dzisiejszej Danii. W grobach tych odkryto bogato zdobione miecze i włócznie, a także pełne zestawy oporządzenia jeździeckiego i rzędu końskiego, monety, naczynia metalowe i drewniane, waga z odważnikami, grzebień, noże i ozdoby metalowe.

W przebadanych grobach spoczywają przedstawiciele ówczesnej elity, co zdaniem naukowców potwierdza wcześniejsze przypuszczenia, że w elitach państwa wczesnopiastowskiego znajdowali się Skandynawowie.

« 1 »

Polecamy

 • dziadkalwaryjski
  16.01.2020 17:46
  Bez obaw, odkryte za setki lat na Powązkach DNA z XX wieku będzie nieskandynawskie.
  doceń 5
 • TOMTOM
  16.01.2020 23:47
  No cóż bardzo prawdopodobne. Przecież w Rosji pierwsza dynastia Rurykowiczów też była najpewniej wikińskiego pochodzenia. Wczesne koneksje Piastów ze Skandynawami mogą być też jakimś uzasadnieniem czemu Mieszko wydał córkę za Swena Widłobrodego, króla Danii (ich syn, tak jakby w połowie Polak stworzył imperium składające się m.in. z ziem angielskich)
 • halinkaa
  17.01.2020 21:38
  już dawno mówiono że Szkoci to poznaniacy wygnani z miasta za rozrzutność
  doceń 5
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama