GN 2/2021 Archiwum

Przebadano cztery średniowieczne groby wojowników na Pomorzu - spoczywają w nich Skandynawowie

Zdaniem badaczy to dowód na współtworzenie elit państwa piastowskiego przez Skandynawów.

W czterech grobach z XI znajdujących się na liczącym sobie około tysiąca lat cmentarzysku w Ciepłem na Pomorzu Wschodnim spoczywają wojownicy pochodzenia skandynawskiego. Cztery komory grobowe są zlokalizowane w centralnej części nekropolii. Prócz szczątków ludzkich odkryto w nich bogate wyposażenie, m.in. broń i elementy stroju jeździeckiego. 

Na podstawie badań izotopów strontu i genetycznych naukowcom z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku udało się ustalić pochodzenie zmarłych wojowników. Skandynawowie przybyli na tereny państwa Piastów najprawdopodobniej z rejonu dzisiejszej Danii. W grobach tych odkryto bogato zdobione miecze i włócznie, a także pełne zestawy oporządzenia jeździeckiego i rzędu końskiego, monety, naczynia metalowe i drewniane, waga z odważnikami, grzebień, noże i ozdoby metalowe.

W przebadanych grobach spoczywają przedstawiciele ówczesnej elity, co zdaniem naukowców potwierdza wcześniejsze przypuszczenia, że w elitach państwa wczesnopiastowskiego znajdowali się Skandynawowie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama