Nowy numer 15/2020 Archiwum

Ziobro: Ewentualna opinia komisji weneckiej będzie traktowana jak "paraprywatna"

Ewentualna opinia komisji weneckiej będzie traktowana jak "paraprywatna" - powiedział minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem komisja nie miała prawa przyjąć zaproszenia od marszałka Senatu.

Pytany o wizytę komisji weneckiej w Polsce na zaproszenie marszałka Senatu i jej ewentualną opinię po tej wizycie powiedział, że poważnie podejdzie do komisji i do formalnej, oficjalnej opinii, jeśli ona będzie przygotowana zgodnie z wymogami prawa międzynarodowego, statutu komisji i polskiego prawa.

"Ten dokument, który zostanie przygotowany, będziemy traktowali, jako +paraprywatny+, nieoficjalny, nieformalny" - powiedział.

"Niespecjalnie będzie nas zajmowała polemika z nim, ponieważ upatrujemy w tym dokumentu politycznego, a nie bezstronnych rad wybitnych zdystansowany prawników, którzy chcieliby z życzliwością spojrzeć nasze polskie sprawy i doradzić nam, jak rozwiązywać problemy polskiego sądownictwa" - mówił.

"Jeśli ktoś chce radzić, jak przestrzegać prawo, sam prawo winien przestrzegać" - mówił w niedzielę w TVP Info szef resortu sprawiedliwości. Według Ziobry komisja wenecka świadomie łamie swój statut, "co pokazuje, że jej przedstawiciele są zaangażowani w polityczną grę".

Ocenił, że symboliczne jest to, iż sekretarzem komisji weneckiej jest przedstawiciel Rosji. "Przedstawiciel od pana Putina przyjeżdża uczyć nas, Polaków, jak mamy przestrzegać praworządności. To jest zabawne" - dodał.

Mówił, że jest gotowy spotkać się z komisją, pod warunkiem, że będzie ona oficjalnie zaproszona, a zgodnie z konstytucją mogą to zrobić tylko dwa organy. Wskazał, że Polskę na zewnątrz reprezentuje, a więc może zapraszać inne organy międzynarodowe, wyłącznie minister spraw zagranicznych w imieniu rządu oraz prezydent.

"Jeśli tak jest, pan marszałek Senatu nie miał prawa takiego zaproszenia wystosować, a komisja wenecka nie miała prawa go przyjąć" - ocenił Ziobro w wywiadzie dla TVP Info.

Pytany, czy marszałek Grodzki powinien ponieść odpowiedzialność za to zaproszenie, odpowiedział, że jest to sprawa odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu, ale przede wszystkim odpowiedzialności przed wyborcami za to, że wciąga się zewnętrzne środowiska - państwa, w tym Rosję, do tego, aby atakować Polskę.

Dopytywany o sobotni marsz środowiska sędziowskiego w Warszawie - "Marsz tysiąca tóg" - wskazał, że podobny marsz z togami widział w przekazach z Francji, gdzie - jak mówił - policja wtargnęła do sądów i brutalnie biła sędziów protestujących przeciw reformie emerytalnej.

"W Polsce sędziów nikt nie atakował, nikt nie przeganiał, jeszcze mieli ochronę policji" - zaznaczył minister.

Dodał, że sędziowie "wchodzą w politykę" i wygłaszają hasła polityczne. "To jest zakłamanie, to jest hipokryzja, to jest walka o przywileje i walka z naszymi zmianami" - powiedział Ziobro.

« 1 »

Polecamy

 • seitz
  13.01.2020 09:26
  Opinia Komisji Weneckiej powstała zanim zakończyła się ta prywatna wizyta.
  Zaproszenie Komisji Weneckiej nastąpiło zanim powstała ustawa.
  Marszałek senatu jako wybitny autorytet w sprawie uczciwości być może chce mieć sądy po swojej stronie z powodu oskarżeń łapówkowych.
  Zreszą marszałek łamie konstytucję, bo za politykę zagraniczną odpowiada według konstytucji tylko prezydent, premier i minister spraw zagranicznych.
  Otua a rokosz.
  doceń 8
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama