Nowy numer 22/2020 Archiwum

Irański dowódca bierze odpowiedzialność za zestrzelenie samolotu

Amir Ali Hadżizadeh Dowódca sił powietrznych Gwardii Rewolucyjnej Iranu ogłosił w sobotę, że jego jednostka bierze na siebie "całkowitą odpowiedzialność" za przypadkowe zestrzelenie ukraińskiego samolotu pasażerskiego.

W wystąpieniu w telewizji państwowej gen. Hadżizadeh mówił, że gdy dowiedział się o zestrzeleniu samolotu ze 176 osobami na pokładzie, "pomyślałem, że chciałbym umrzeć i nie być świadkiem takiego wypadku".

"Gdy samolot został błędnie uznany za wrogi cel i w okolicznościach niezamierzonego błędu ludzkiego maszyna została strącona rakietą krótkiego zasięgu" - dodał Hadżizadeh. Dodał, że samolot został wzięty za pocisk i operator mając 10 sekund na powzięcie decyzji otworzył ogień bez możliwości potwierdzenia rozkazu.

Irańskie siły zbrojne Iranu twierdzą, że pomyliły samolot pasażerski z wrogim celem w następstwie irańskiego ataku rakietowego na dwie bazy wojskowe w Iraku, w których przebywają żołnierze USA. Atak ten był odwetem za zabicie najwyższego generała Iranu, Kasema Sulejmaniego podczas ataku amerykańskiego drona na lotnisku w stolicy Iraku, Bagdadzie.

« 1 »
 • seitz
  11.01.2020 16:35
  Widzę trochę niespodziewanego dobra przebijającego się od tygodnia wśród tych tragicznych wydarzeń.
  Trump po zabiciu Sulejmaniego otwarcie uznaje, że jesteśmy rozliczeni i nie dążymy do wojny z Iranem.
  Iran przypuszcza honorowy atak na bazę USA, w którym nikt nie ginie.
  Trump nie jest małostkowy i nie robi problemu z zastanych zniszczeń.
  Po wypadku samolotu pasażerskiego Iran się wypiera, a Trump z wielkodusznością usprawiedliwia Iran, że zestrzelony samolot to mógł być błąd obrony lotniczej Iranu, a nie celowy atak.
  Iran mięknie chcąc oddać czarne skrzynki producentowi samolotu, a wcześniej się zarzekał.
  Iran przyznaje się do zestrzelenia samolotu pasażerskiego "Wolałbym sam umrzeć widząc taki wypadek". (przykładowo Rosjanie nigdy się nie przyznali do zestrzelenia w 2014 roku samolotu pasażerskiego nad Ukrainą)

  Wyszła tutaj mądrość Trumpa, jakaś tam mądrość Iranu i wielkość być może wspólnego Boga Jedynego, który nad wierzącymi czuwał.
  doceń 4
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama