Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Święta, święta i po świętach?

Jak na kolejny rok pożegnać się ze żłóbkiem, nie odrywając się od „godnego podziwu znaku żłóbka”?

Cztery początkowe słowa listu apostolskiego Franciszka zwaliły mnie z nóg na kolana przed domową stajenką. Montowaną wspólnie z dziećmi, nie całkiem handmade, w dodatku nieco ciasną, ale własną. Zresztą to nie żłóbek był najważniejszy w te święta, lecz jego znak. Jaki to znak? „Godny podziwu” – stwierdza papież. A nieco dalej w liście „Admirabile signum” wyjaśnia: „Stwórca wszechświata uniża się do naszej małości”. 

Mam nowe życie w Jezusie. To się nazywa dobra nowina, w perspektywie której nawet smętny slogan „święta, święta i po świętach” niesie nadzieję. Bo jeśli czas Bożego Narodzenia już za nami, to teraz pozwólmy Jezusowi w nas dorosnąć. Bóg uniża się do mnie na każdym etapie życia. To Jego styl. Proste doświadczenie: weź obrazek z wizerunkiem Jezusa i potraktuj go jak lusterko. Szukaj podobieństw w swoim życiu i Jego.

– Kiedy idziesz za Jezusem, zapomnij o świętym spokoju. To droga ciągłego rozwoju, wzrostu! – przekonuje o. Rafał Kogut. 

Kiedyś zapytałem ojca Rafała, jak wytrwale przebywać w Bożej obecności, jak nie ulec zniechęceniu. Dał mi konkretną radę. – „Ja wierzę”, te dwa słowa to podstawa – zapewnia franciszkanin. – W budowaniu relacji z Jezusem ogromnie ważna jest wierność. Nieważne co się ze mną w danej chwili dzieje, jakie emocje mi towarzyszą, nie rezygnuję ze spotkania z Nim. Modlitwa to więź. Jeśli chodzę w Jego obecności, to znaczy, że każda moja myśl wędruje do Niego. Bo Jezus cały czas jest we mnie. Tylko czy ja o tym pamiętam?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Piotr Sacha

Kierownik serwisu internetowego gosc.pl

Jest absolwentem socjologii na Uniwersytecie Śląskim oraz dziennikarskich studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie. Były korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej w Katowicach. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2006 roku. Wieloletni redaktor „Małego Gościa Niedzielnego”. Autor książki dla dzieci „Mati i wielkie fałszerstwo”. Jego obszar specjalizacji to kultura, zwłaszcza współczesna literatura i muzyka, a także tematyka społeczna.

Kontakt:
piotr.sacha@gosc.pl
Więcej artykułów Piotra Sachy