Nowy numer 22/2023 Archiwum

Pozycjonowanie lokalne – na czym polega?

W bardzo wielu przypadkach pozycjonowanie lokalne ma znacznie większy sens niż pozycjonowanie stron na całą Polskę.

W szczególności jest tak w sytuacji, kiedy szukamy odpowiedniej kampanii reklamowej dla firmy, która działa stacjonarnie i raczej nie ma możliwości obsługiwania zleceń z drugiego końca kraju. W takim przypadku najlepiej zastanowić się, do jakich użytkowników chcemy dotrzeć i na nich się skupić, na przykład decydując się na pozycjonowanie lokalne w obrębie danego miasta. W dzisiejszej rozmowie poprosimy o odpowiedzi na podstawowe pytania związane z pozycjonowaniem lokalnym Marka Masalskiego. Jest to doświadczony specjalista ds. marketingu internetowego z Białegostoku, który od lat pomaga reklamować strony internetowe w sieci. 

W jaki sposób zabrać się do pozycjonowania lokalnego? Od czego zacząć? 

Jeśli już określimy na jakim obszarze chcielibyśmy działać, możemy zacząć projektować całą kampanię. I tutaj bardzo ważna rola specjalisty SEO, który będzie w stanie doradzić klientowi, kiedy kampania lokalna najlepiej sprawdzi się w praktyce, a kiedy lepiej jest wykorzystać szansę na reklamę o zasięgu ogólnopolskim. Tak naprawdę najlepiej zacząć od wybrania odpowiednich słów kluczowych. Oczywiście, mogą to być frazy bardzo ogólne, których pozycje będziemy monitorować przez pryzmat danej lokalizacji, na przykład wybranej miejscowości. Dobrze jest jednak pomyśleć także o słowach kluczowych, które już posiadają w sobie nazwę miasta, dzielnicy, a może nawet województwa. W naturalny sposób są one frazami o charakterze lokalnym, a dodatkowo mogą posiadać naprawdę sporą, miesięczną liczbę wyszukań wśród użytkowników. Kolejnym ważnym etapem będzie też optymalizacja strony pod kątem wybranych słów kluczowych, a w zawartości strony zaakcentowanie lokalnego charakteru biznesu. 

W jaki sposób wykonuje się pozycjonowanie lokalne? Gdzie można linkować? 

Pozycjonowanie lokalne ma swoje cechy charakterystyczne o których warto wiedzieć. Na pewno pierwszą i bardzo ważną rzeczą jest dodanie wizytówki firmy do Map Google. Umieszczamy tam wszystkie informacje adresowe oraz link do strony www. Im popularniejsza jest wizytówka, tym większa szansa na szybsze osiągnięcie upragnionych pozycji. Wpis w Google Moja Firma musi zostać odpowiednio zweryfikowany. Pamiętajmy też o tym, aby dbać o taką wizytówkę i monitorować pojawiające się tam wpisy i komentarze. Taka wizytówka jest bowiem ważna dla pozycjonowania, ale też kształtuje wizerunek naszej firmy- użytkownicy mogą polecać dane przedsiębiorstwo lub odradzać skorzystanie z jego usług. Dodatkowo, o lokalnym świadczeniu takiej usługi warto pamiętać także podczas opracowywania strategii link building. Możemy tutaj wykorzystywać różnego rodzaju portale o zasięgu lokalnym, skoncentrowanym na społeczności danego miasta- może to być forum danej miejscowości, katalog wartościowych stron z usługami lokalnych firm albo też mogą to być portale informacyjne związane z regionem. Zamawiając wpisy sponsorowane pamiętajmy o tym, aby wspomnieć o geolokalizacji i zawsze mieć na uwadze, że w rozmaitych wpisach taka informacja powinna się znaleźć. 

Jakie korzyści niesie ze sobą taki rodzaj pozycjonowania? 

Jest to przede wszystkim taka reklama, która jest bardzo trafna. Oznacza to, że docieramy dokładnie do tych użytkowników, na których nam najbardziej zależy- tych, którzy są w stanie z miejsca wyszukać stronę naszej firmy i od razu do nas dojechać lub umówić się na spotkanie. Takie pozycjonowanie stron generuje więc sprzedaż i pozwala na pozyskiwanie coraz to nowych klientów. Warto także zauważyć, że taka reklama pozwala budować rozpoznawalność i świadomość istnienia marki na rynku lokalnym. Coraz więcej i więcej osób dowiaduje się o firmie, co pozwala stać się jej naprawdę popularnym punktem na mapie miasta. Dodatkowo, kampania o charakterze lokalnym ma szansę być mniej kosztowna w porównaniu do kampanii ogólnopolskiej. Jest to więc świetna propozycja dla firm dopiero co startujących oraz małych biznesów, które po prostu chcą przyciągnąć do siebie nowych klientów.

Pytaniem o największe korzyści musimy już zakończyć nasz wywiad. Dziękujemy za jakże interesuje informacje Markowi Masalskiemu i liczymy na kolejne spotkania, w których poruszymy tematykę marketingu internetowego. 

Artykuł sponsorowany

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast