Nowy numer 44/2020 Archiwum

Najstarszy chrześcijański hymn sławiący Trójcę Świętą

Oksyrynchos to starożytne miasto, obecnie miejscowość Al-Bahnasa, która położona jest około 160 km na południowy zachód od Kairu. To tu w 1897 roku Bernard P. Grenfell, Arthur S. Hunt i W.M. Flinders Petrie rozpoczęli swoje wykopaliska. 

Wszystkie manuskrypty, które udało im się odnaleźć, pochodzą z okresu ptolemejskiego i rzymskiego, między 32 r. przed Chrystusem i muzułmańskim podbojem Egiptu w 640 roku.

Wśród nich znajduje się najstarszy grecko-chrześcijański "Hymn do Trójcy Świętej". Został odkryty w 1918 roku. Papirus oznaczony jest  P.Oxy.XV 1786. Co niezwykłe, tekst zawiera zapis nutowy - zwraca uwagę włoska Aleteia.  

Hymn został napisany pod koniec III wieku. Manuskrypt obecnie przechowywany jest w Bibliotece Sackler w Oksfordzie.

Tekst hymnu Oxyrhynchus zaczyna się od przywołania ciszy, aby wychwalać Trójcę Świętą. Ta „cisza” jest powszechnym elementem starożytnych greckich hymnów i określana jest jako „kosmiczna cisza”.

„Razem wszyscy wybitni Boga (...) [noc] lub dzień (?) Niech milczą/Niech będzie cicho. Jasne gwiazdy nie [. , .], [Szelest wiatrów, źródła] wszystkich płynących rzek [przestaje]. Kiedy my wielbimy Ojca, Syna i Ducha Świętego, niech wszystkie moce odpowiedzą amen, amen, Siła, chwała [i chwała na wieki Bogu], jedynemu dawcy wszystkiego, co dobre. Amen, amen ”.

A tu do posłuchania w oryginale:

Oxyrhynchus Hymn | Ancient
Music Dossier
« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama