Nowy numer 22/2020 Archiwum

POT: "Turystyczny Oscar" dla Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach otrzymała "turystycznego Oscara", złoty certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. Certyfikaty dla wyróżniających się produktów, usług turystycznych POT przyznała w czwartek po raz siedemnasty.

Podczas gali w Warszawie Witold Bańka, były szef resortu sportu, który od 1 stycznia obejmie przewodnictwo Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), symbolicznie przekazał sprawy związane z turystyką minister rozwoju Jadwidze Emilewicz. Od tej kadencji rządu, to właśnie Ministerstwo Rozwoju będzie zajmowało się turystyką.

„Ostatnie lata to był dobry czas dla polskiej turystyki, dynamicznie się rozwijała. Polska cieszy się również bardzo dużym zainteresowaniem turystów z zagranicy (…). Turystyka potrzebuje przestrzeni do rozwoju i cieszę się, że trafia ona w bardzo dobre ręce” – mówił Bańka.

Minister rozwoju przypomniała, że branża turystyczna wypracowuje znaczny udział w gospodarce kraju. To 6 proc. krajowego PKB, tysiące pracowników – zaznaczyła.

Emilewicz dodała, że bardzo docenia ten wkład, ale jej zdaniem może być on wyższy. „Pan premier mówił w expose, że mamy się rozwijać w tempie 2-3 proc. wyższym niż strefa euro. Ja takie wyzwanie dzisiaj państwu (zwracając się do branży turystycznej – PAP) stawiam, że 4 proc. wzrostu w ciągu najbliższych dwóch lat jest do osiągnięcia” – powiedziała.

Szefowa resortu rozwoju oceniła, że przez ostatnie cztery lata udało się wypracować markę naszego kraju. Wskazała, że Polska zajmuje drugie miejsce w Europie i piąte na świecie pod względem kierunków zagranicznych inwestycji.

Według minister do Polski warto i opłaca się przyjeżdżać, m.in. ze względu na przewidywalne prawo. Jest również u nas bezpiecznie, co - jak podkreśliła Emilewicz – jest ważne dla turystów.

Celem organizowanego przez POT konkursu na najlepszy produkt turystyczny jest podnoszenie jakości i konkurencyjności oferty turystycznej Polski. Nagradzane są produkty, które wyróżniają się na tle branży i dają turystom wiele możliwości na spędzenie wolnego czasu w ciekawy sposób.

Kapituła konkursu przyznała certyfikaty POT, a także certyfikat specjalny, którym nagrodzone mogą być jedynie mało znane, istniejące na rynku nie dłużej niż dwa lata produkty turystyczne. Laureatem tej drugiej nagrody zostało Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport, które - jak podkreśliła POT - jest unikatowym ośrodkiem edukacyjnym przybliżającym zasady funkcjonowania lotniska oraz jego organizację.

Turyści w ogólnopolskim głosowaniu zdecydowali, że certyfikat internautów otrzymają w tym roku Perspektywy – 9 Hills Festival, czyli trzydniowe spotkanie ze sztuką w murach średniowiecznego Chełmna.

Zgodnie z regulaminem konkursu, najważniejszą nagrodę, czyli złoty certyfikat, może otrzymać produkt, usługa turystyczna, która została nagrodzona we wcześniejszych latach zwykłym certyfikatem POT. W tej kategorii kapituła bierze pod uwagę jedynie laureatów sprzed trzech lub więcej lat. W tym roku "turystycznego Oscara" zdobyła Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach.

Kopalnia w Tarnowskich Górach to unikatowa atrakcja turystyczna na skalę europejską. Jest to jedyna w Polsce podziemna trasa turystyczna umożliwiająca zwiedzanie dawnej kopalni srebra. Długość trasy turystycznej to ponad 1,7 km, z czego większość pokonuje się pieszo, a 270 metrów przepływa się łodziami podziemną sztolnią. W 2014 roku Kopalnia dołączyła do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH). Trzy lata później została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Certyfikowane produkty turystyczne - wyróżnione przez POT - są objęte programem promocyjnym w ramach kampanii „Odpoczywaj w Polsce”. Dodatkowo nagrodą dla zdobywcy złotego certyfikatu jest kampania promocyjna realizowana przez POT o wartości 150 tys. złotych. Certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej mogą otrzymać: wydarzenia cykliczne, pakiet usług turystycznych – impreza turystyczna, obiekt, szlak, miejsce – obszar.

W tym roku certyfikaty otrzymały: Centrum Nauki i Techniki EC1, ENOTarnowskie, PGE Narodowy, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Emigracji w Gdyni, Park Etnograficzny Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Światowy Geopark UNESCO Łuk Mużakowa, Twierdza Srebrna Góra, Zamek Czocha, Zamek Książ w Wałbrzychu.

Wyróżnienia otrzymały: Winnica Dwórzno - Mazowiecka Toskania, Perspektywy - 9 Hills Festival)oraz Mazury AirShow.

« 1 »
  • dirk
    29.11.2019 19:21
    Kiedy spróbujemy spojrzeć na Polskę oczami przybyszów z bardzo daleka, a nawet i z całkiem bliska, to musi im się on wydawać krajem jak z bajki. Piękny, ciekawy, z historią i przyrodą, czysty, bezpieczny, spokojny, dostatni, gościnny. W porównaniu z tym co u nich - raj na ziemi. Przyjeżdżają tu licznie, widać to na ulicach i w sklepach, zwiedzają, pracują, nic im nie grozi. I pewnie nijak nie mogą pojąć skwaszonych min wielu Polaków, wybrzydzania na wszystko, sporów o każde słowo, potępieńczych swarów i pretensji. Chyba jest im za dobrze. Jak my patrzymy na Polskę i siebie nawzajem? Czy aby coś nas nie zaślepia? Czy przychodzi nam do głowy dziękować Bogu, choć nawet nie wiadomo jak, że żyliśmy i żyjemy właśnie tu i teraz, i nigdzie nam lepiej nie będzie? Czym zasłużyliśmy na tak cenny dar w naszych rękach? Umiejmy go przynajmniej docenić, pracujmy by był jeszcze piękniejszy, myślmy o wszystkich, nie tylko o sobie. Niech nigdy pod żadnym pozorem nie przyjdzie nam do głowy mu szkodzić. Cieszmy się nim. Czy tak nie lepiej???
    doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama