Nowy numer 50/2019 Archiwum

Zatrzymać się na szczycie

O tajemnicy Eucharystii, niedzielnej Mszy św. i roli nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej mówi abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski.

Andrzej Macura: Wraz z Adwentem rozpoczyna się rok liturgiczny i nowy program duszpasterski. Będzie poświęcony Eucharystii. Dlaczego taka tematyka?

Abp Wiktor Skworc: To konsekwencja poprzednich programów duszpasterskich. Założyliśmy, że w programie duszpasterskim Kościoła w Polsce będziemy podejmowali tematykę związaną z sakramentami inicjacji chrześcijańskiej. Była już mowa o chrzcie i o bierzmowaniu, teraz czas na Eucharystię. To jest tak ważny i obszerny temat, że nie możemy zamknąć go w jednym roku. W dokumentach Soboru Watykańskiego II zapisano, że Eucharystia to źródło i szczyt, więc warto przy źródle i na szczycie trochę dłużej się zatrzymać.

Ten program będzie realizowany przez trzy najbliższe lata?

Tak, a hasło tych trzech lat brzmi: „Eucharystia daje życie”.

I pierwszy rok – „Wielka tajemnica wiary” – poświęcony ma być odkrywaniu głębi Eucharystii. Jak bardzo jest to Kościołowi w Polsce potrzebne?

Eucharystia zawsze zostanie tajemnicą, wielką tajemnicą naszej wiary. Od samego początku jednak chrześcijaństwo chciało tajemnice wiary rozumowo poznać, pogłębić, wyjaśnić. Tak jest i dzisiaj. Widzimy w Kościele w Polsce pewne rozluźnienie więzi między wierzącymi, ochrzczonymi, a Eucharystią. Łatwo się dziś ludzie dyspensują z obecności na Mszy św. niedzielnej. Może to wynikać m.in. z tego, że nie rozumieją zbyt dobrze, czym jest Eucharystia, może zapomnieli, może w parafiach brak katechezy dorosłych, może nie ma pogłębienia wiedzy, czym, a właściwie Kim jest Eucharystia.

Ostatnio głośno było o aktach profanacji Najświętszego Sakramentu. Jak na nie reagować?

Dostępne jest 14% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama