Nowy numer 49/2019 Archiwum

Katolicy z kraju samurajów

Czy Yamamoto, admirał cesarskiej floty Japonii, był katolikiem?

W niespełna pół wieku, dzięki przybyciu do Japonii w 1549 r. św. Franciszka Ksawerego i jego następców, wiarę Chrystusową przyjęło ok. 200 tys. osób w różnych częściach kraju. Wkrótce jednak rozpoczęły się prześladowania chrześcijan. Dopiero od 1873 r. mogli oni swobodnie wyznawać swoją wiarę. W 1889 r. japońska konstytucja formalnie zagwarantowała mieszkańcom kraju wolność wyznawania religii. Obecnie w Japonii chrześcijan jest niewielu. Katolicy, wśród nich wielu obcokrajowców, stanowią ok. 0,3 proc., a wszyscy chrześcijanie 0,5 proc. mieszkańców kraju. Jednak kilku japońskich katolików odegrało ważną rolę w historii tego państwa.

Najbardziej znanym z nich jest Shirō Amakusa, który trafił nawet do japońskiej popkultury. Dowodem jego popularności jest licznie odwiedzane Chrześcijańskie Muzeum Amakusa znajdujące się na terenie prefektury Kumamoto. Do najciekawszych wystawianych tu zabytków należy bojowa flaga używana przez Shirō w czasie powstania na półwyspie Shimabara w 1637 r. O zaciekłości walk świadczą widoczne na niej krwawe plamy i ślady po kulach. Muzeum posiada również bogatą kolekcję różańców i krzyży przywiezionych do Japonii przez misjonarzy pod koniec XVI w. Znajdziemy w nim także tzw. fumi-e, czyli podobizny Jezusa lub Maryi, które władze szogunatu Tokugawa kazały deptać podejrzanym o wyznawanie chrześcijaństwa. Tych, którzy tego nie zrobili, czekała okrutna śmierć.

Dostępne jest 18% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji