Nowy numer 46/2019 Archiwum

Strachy spod szafy

Czasami mieszkają pod łóżkiem albo zaglądają przez okno i są straszne. Skąd się biorą małe i wielkie lęki i jak pomóc dziecku, które je przeżywa?

Ze strachami i lękami u dzieci można spotkać się bardzo często. Mały człowiek musi radzić sobie z różnymi sytuacjami i sporą ilością bodźców, które często go przerastają. Czasem szelest worka potrafi spowodować przerażenie, które dla nas, dorosłych, jest niezrozumiałe. Duży przedmiot, ciemna przestrzeń, poruszające się za oknem gałęzie czy nawet przyjaźnie nastawiony pies mogą stać się powodem lęku. Skąd biorą się u dzieci takie zachowania i reakcje? Jak możemy pomóc oswoić te strachy?

Lęk i strach

Co je różni? Strach wywołuje często nagłe wydarzenie zewnętrzne, którego się nie spodziewamy. Trwa stosunkowo krótko, ale może powodować długotrwały uraz. Lęk to odczucie, które w przeciwieństwie do strachu wypływa bardziej z wnętrza i jest spowodowane jakimiś przeżyciami czy sytuacjami, których dziecko nie rozumie, a które wywarły na nim duże, nieprzyjemne wrażenie.

Dostępne jest 13% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji