Karol Boromeusz zasłynął z pełnej poświęcenia opieki nad chorymi i ubogimi.
Kardynał z aureolą rozdaje tkaniny na ubrania tłoczącym się wokół niego ubogim. Za nim jego pomocnicy trzymają pastorał i kosz z chlebem. W tle z lewej strony widzimy katedrę w Mediolanie. Jako hojny kardynał przedstawiony bowiem został św. Karol Boromeusz, arcybiskup Mediolanu w latach 1560–1584.
Karol Boromeusz zasłynął z pełnej poświęcenia opieki nad chorymi i ubogimi. W 1575 r., kiedy w Mediolanie wybuchła zaraza dżumy, nie tylko fundował przytułki, ale również osobiście pielęgnował zadżumionych. Przeznaczył na pomoc dla nich wszystkie swoje dochody. Tkaniny na ubrania oraz żywność rozdawał ubogim na ulicach. Nakazał też stałą modlitwę oraz pokutę dla wyproszenia kresu epidemii. W roku 1602 został beatyfikowany, a w 1610 kanonizowany.
Meksykański malarz José Salomé Pina (1830–1909) postanowił przypomnieć i uczcić postać tego wielkiego świętego, ponieważ był on patronem Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych, ufundowanej w 1781 r. w jeszcze wówczas hiszpańskim Meksyku przez króla Hiszpanii Karola III. Obraz miał udekorować salę obrad Akademii i pokazywać, że Akademia, pomagając ubogim i utalentowanym artystom, kontynuuje dzieło swego świętego patrona.
Dzieło spotkało się z powszechnym uznaniem. Akademicy przyznali jego autorowi specjalne stypendium na studia artystyczne w Europie. José Salomé Pina przez kilka następnych lat uczył się i malował w Rzymie oraz w Paryżu. Dziś zaliczany jest do najwybitniejszych malarzy w historii sztuki meksykańskiej. Budynek Akademii Sztuk Pięknych św. Karola jest obecnie obiektem muzealnym, a obraz Piny od 1982 r. zdobi Narodowe Muzeum Sztuki w stolicy kraju.
Leszek Śliwa
Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”
Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się