Nowy numer 49/2019 Archiwum

Radykalna zmiana w definicji płci

Podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ może dojść do radykalnej zmiany w interpretacji pojęcia płci. Międzynarodowa Komisja Prawna przygotowująca tekst nowego wiążącego traktatu, zasugerowała zmianę dotychczas obowiązującej definicji płci w rozumieniu „gender”. Taka interpretacja może doprowadzić do prawnego uznania nienaturalnych pojęć.

Pojęcie „gender” wprowadzone w 1995 do oficjalnego dyskursu międzynarodowego od samego początku budziło kontrowersje i służyć miało podważeniu tradycyjnych norm i wartości. Już podczas Konferencji ws. Praw Kobiet w Pekinie (1995 r.) próbowano uczynić z niego narzędzie społecznej zmiany. Zostało to jednak udaremnione przez jednoznaczny i zdecydowany sprzeciw państw biorących udział w obradach. Dzięki temu, trzy lata później, w wiążącym Statucie Rzymskim, stanowiącym podstawę funkcjonowania Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, pojęcie „płeć” w rozumieniu „gender” zdefiniowano w jasny sposób, wskazując, że odnosi się ona do płci męskiej i żeńskiej w kontekście społecznym. Nie powstrzymało to jednak agend i Komitetów ONZ przed używaniem w swoich zaleceniach kontrowersyjnego i ideologicznego języka, opartego na przekonaniu o istnieniu różnych tożsamości płciowych.

Obecnie dochodzi do prób zmiany oficjalnego języka traktatowego ONZ. Międzynarodowa Komisja Prawna, pracująca nad tekstem traktatu dotyczącego przeciwdziałania zbrodniom przeciw ludzkości, zasugerowała, by - mając na uwadze „postępy w dziedzinie praw człowieka” - zmienić definicję płci w rozumieniu „gender”. Komisja zaleca uwzględnienie opinii Niezależnego Eksperta ONZ ds. zwalczania przemocy i dyskryminacji opartej na orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. Zdaniem Eksperta gender oznacza „głębokie wewnętrzne doświadczenie płci w rozumieniu gender każdej osoby, które może, ale nie musi korespondować z płcią przypisaną w dniu narodzin”. Traktat będzie poddawany pod dyskusję podczas 6. Komitetu Zgromadzenia Ogólnego ONZ (28 października – 6 listopada br.).

„Należy mieć nadzieję, że przedstawiciele Polski i innych państw jasno sprzeciwią się uczynieniu z genderowej nowomowy kategorii prawnie chronionych. Uznanie płci za płynną kategorię i zanegowanie znaczenia różnic biologicznych między kobietami i mężczyznami w wiążącym traktacie międzynarodowym byłoby znacznym zwycięstwem środowisk popierających ideologię LGBT. Konieczność dostosowania prawa krajowego do wymienionych postulatów, byłaby ciosem w naturalne struktury społeczne oparte na rodzinie i tradycyjnym małżeństwie. Zmiana definicji nie zmieni bowiem praw biologii” – skomentowała Karolina Pawłowska z Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.

« 1 »

Zobacz także

 • Dremor_
  28.10.2019 18:35
  Dremor_
  Żadnej rewolucji tu nie widać. Istnieją przecież biologiczni mężczyźni przyjmujący kulturowe rolę żeńskie i na odwrót. Istnieją też osoby z zaburzeniami płci, które również przyjmują różne płcie kulturowe.
  doceń 26
 • marbie
  31.10.2019 11:03
  "...ale jeśli kulturowo pokażemy kobietom, że mogą niezależnie pracować na swoje utrzymanie..." to jakiś przedwojenny model polskiej rodziny, bo czemu by nie zachęcać w ten sposób do omijania zakładania rodziny? Przecież to "uchroni" kobietę przed oprawcą. Bzdury.
 • marbie
  31.10.2019 17:29
  Owszem Bóg to nie magik. Natomiast poprzez Jezusa Chrystusa dał nam idealne wskazówki jak żyć w miłości i w zgodzie. Zwalając dokonywanie aborcji na poczucie wstydu dopuszczasz się aroganckiego stwierdzenia, że inne kobiety tego nie robią bo ich "wyzwolenie" nie każe im się wstydzić za niechciane dziecko. Jednak kolego, to laickie kraje uznają aborcję za prawo kobiet, a prawa do zabijania nie ma nikt. I takie osoby jak Ty budują cegiełka po cegiełce taki obraz katolików: biją żony, one wstydzą się przyznać do zajścia z kochankiem, więc zabijają nienarodzone dziecko. Szczyt lewicowej hipokryzji.
  doceń 0
 • marbie
  31.10.2019 17:34
  "że częściej aborcji dokonują katoliczki, o konserwatywnych poglądach" , a to ciekawe jak też to zbadali?
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama