Nowy numer 42/2020 Archiwum

Wdowa, która została zakonnicą

Na greckiej wyspie odnalazła swoje miejsce, by móc kontemplować Boga. 

Dlaczego niektórzy porzucają wszystko, co oferuje im współczesny świat i idą dla klasztoru? Na to pytanie próbowała znaleźć odpowiedź autorka „National Geographic”, Terri Steel.

- Klasztory w Amorgos należą do najstarszych na świecie i przyciągają tysiące turystów - pisze Steel o greckiej wyspie - Jej niezrównane piękno spowalnia rytm i zachęca do kontemplacji.

 

Siostra Irini po raz pierwszy na wyspę przybyła 35 lat temu. Wtedy z dziećmi i mężem. Wróciła na wyspę 7 lat temu. Dziś jest jedyną zakonnicą z Amorgos.

Steel i fotograf Chiarę Goię przywitała, tak samo otwarcie, jak powitałaby każdego gościa.

Po śmierci męża Irini wróciła do Amorgos, złożyła śluby i odrestaurowała opuszczony klasztor San Giorgio Valsamitis.

„Był pusty i musiałam ciężko pracować, aby uczynić go rajem”.

Siostra spędza dni na modlitwie, pisaniu ikon i pracach ogrodniczych. Zawsze wita gości z radością. Kapłani przybywają do niej co tydzień z klasztoru Hozoviotissa, który został założony przez bizantyjskiego cesarza Alessio Comneno pod koniec XI wieku.

W rozmowie z Terri Steel Irini nie zdradziła swojego imienia ze chrztu. Irini, imię zakonne, oznacza „pokój”, czyli właśnie to, co odnalazła w swoim nowym życiu na greckiej wyspie.
 

« 1 »

Małgorzata Gajos

Redaktorka serwisu gosc.pl

Studiowała polonistykę (specjalność sztuki widowiskowe) i italianistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończyła podyplomowe studia biblijne na Papieskim Wydziale Teologicznym. Jest świecką salezjanką współpracowniczką. Jej motto to hasło św. Jana Bosko: „Odpoczniemy w niebie”. A obszar specjalizacji to film i teatr.

Kontakt:
malgorzata.gajos@gosc.pl
Więcej artykułów Małgorzaty Gajos

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także