GN 22/2020 Archiwum

Papież: Kościół nie może być muzeum, oddalonym od potrzeb ludzi

Kościół nie może być muzeum, które jest oddalone od potrzeb ludzi i ich nie rozumie - powiedział w sobotę papież Franciszek. Jego zdaniem niepokój budzi Kościół, który troszczy się głównie o "obronę swego dobrego imienia".

Podczas audiencji dla przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń na rzecz nowej ewangelizacji papież podkreślił: "Zdarza się często, że Kościół jest dla dzisiejszego człowieka zimnym wspomnieniem, jeśli nie palącym rozczarowaniem".

"Wiele osób, zwłaszcza na Zachodzie, ma wrażenie, że Kościół ich nie rozumie i jest daleki od ich potrzeb" - ocenił.

W jego opinii jedni uważają, że Kościół jest "zbyt słaby w obliczu świata", a inni - że jest "zbyt potężny w porównaniu z wielkim ubóstwem", jakie panuje.

"Słuszne jest zaniepokojenie, ale przede wszystkim należy przystąpić do działania, kiedy dostrzega się Kościół ulegający światu, który podąża za jego kryteriami sukcesu i zapomina, że nie istnieje po to, by głosić samego siebie, ale Jezusa" - oświadczył Franciszek.

"Kościół martwiący się o to, by bronić swego dobrego imienia, i taki, który z trudem rezygnuje z tego, co nie jest niezbędne, nie czuje więcej zapału do tego, by nieść Ewangelię w naszych czasach, i staje się bardziej obiektem muzealnym niż prostym i radosnym domem Pana" - ostrzegł papież.

« 1 »
 • teofanes
  22.09.2019 16:29
  @TomaszL "Nie ma żywego Boga, ponieważ dopowiadając "żywy" uznajemy ze gdzieś jest martwy Bóg." No są tacy, którzy mówią, że "Bóg umarł", "Bóg jest martwy" (Nietzsche i wszyscy jego wielbiciele). Mówią to głośno. Nigdy takich nie spotkałeś? "Martwy" jest też Bóg różnych współczesnych niemieckich teologów i filozofów, którzy w Boga nie wierzą, ale wszystko o Nim wiedzą, a raczej o płodach swojej abstrakcyjnej wyobraźni. Wystarczy posłuchać niektorych niemieckich kardynałów, różnych Marksów, Kasperów itd.
 • teofanes
  22.09.2019 20:55
  @ TomaszL "A może jednak potrzebowali "rozwodu kościelnego" aby dla przykładu zawrzeć kolejne małżeństwo w kościele? " O czym ty w ogóle piszesz? Jak ty tak traktujesz Boga, chcesz Go oszukiwać z pomocą sprytnych formułek kościelnych, które jakiś kościelny niedowiarek wymyślił? Wszyscy, którzy robią takie rzeczy, kpią sobie z Pana Boga. I to niezależnie od tego czy są uczonymi duchownymi czy świeckimi, którzy korzystają z takich "rozwiązań".
 • teofanes
  22.09.2019 22:14
  @Dremor podaj odnośniki, gdzie to wyczytaleś?
 • teofanes
  22.09.2019 23:42
  Przywilej Pawłowy [1 Kor 7, 13-15] dotyczy możliwości rozejścia się osoby ochrzczonej i nieochrzczonej. Wiadomo od samego początku, że osoba nieochrzczona nie może ślubować przed Bogiem, bo jest nieochrzczona - chrzest wyprzedza każdy inny sakrament!!! Więc taki ślub dla osoby nieochrzczonej Z DEFINICJI jest nieważny i jej nie obowiązuje. Jeśli osoba ochrzczona się na to godzi, to jej sprawa, ale musi wiedzieć, że nieochrzczona może odejść, bo jej ślub NIE WIĄŻE. Proste jak drut, jasne jak słońce. Chrystus mówi o nierozłączności między wierzącymi!!! Ludzie nie mylcie podstawowych rzeczy - uporządkujcie wreszcie swoje głowy. Katolik nie może mieć takiego bałaganu w głowie.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama