Nowy numer 13/2020 Archiwum

Watykan przestrzega biskupów niemieckich przed "drogą synodalną"

Stolica Apostolska wystosowała list to biskupów niemieckich przestrzegając ich, że plany tzw. „procesu synodalnego”, który miałby wypracować wiążące decyzje nie mają „ważności eklezjologicznej” – donosi agencja CNA. List w tej sprawie przesłał 4 września do wszystkich członków episkopatu niemieckiego prefekt Kongregacji ds. Biskupów, kard. Marc Ouellet. Dołączono do niego opinię opracowaną przez Papieską Radę ds. Tekstów Prawnych.

Plany „wiążącego procesu synodalnego” ogłosili biskupi niemieccy w marcu, podczas tegorocznej wiosennej sesji plenarnej, a projekt statutu „Zgromadzenia Synodalnego” zostały zatwierdzony w sierpniu przez komitet wykonawczy Niemieckiej Konferencji Biskupów. Ma on zostać przedstawiony wszystkim jej członkom podczas sesji plenarnej episkopatu, która odbędzie się w Fuldzie w dniach 23-26 września. Jak podaje agencja CNA, małe grupy robocze związane z synodem już zaczęły omawiać szereg kwestii kontrowersyjnych.

W liście z 4 września b.r. skierowanym na ręce przewodniczącego niemieckiego episkopatu, kard. Reinharda Marxa prefekt Kongregacji ds. Biskupów, kard. Marc Ouellet, stwierdził, że plany Zgromadzenia Synodalnego muszą być zgodne z wytycznymi wydanymi przez papieża Franciszka 29 czerwca b.r., w których Ojciec Święty stwierdza, że synod w Niemczech nie może zmienić nauczania lub dyscypliny Kościoła powszechnego. Do listu dołączono czterostronicową ocenę prawną projektu statutu synodu niemieckiego. Podpisał ją przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, abp Filippo Iannone OCarm.

W dokumencie stwierdzono, że plany biskupów niemieckich naruszają normy kanoniczne i faktycznie zmierzają do zmiany powszechnych norm i nauki Kościoła. Abp Iannone zauważył, że episkopat niemiecki zamierza podjąć w „procesie synodalnym” cztery tematy kluczowe: „władza, uczestnictwo i podział władzy”, „moralność seksualna”, „forma życia kapłańskiego” oraz „kobiety w posługach i urzędach kościelnych”.

„Łatwo zauważyć, że tematy te dotyczą nie tylko Kościoła w Niemczech, ale całego Kościoła powszechnego i - z nielicznymi wyjątkami - nie mogą być przedmiotem obrad lub decyzji Kościoła partykularnego bez naruszenia tego, co wyraża Ojciec Święty w swoim liście” – napisał abp Iannone.

Watykańska ocena prawna podnosi szereg obaw dotyczących proponowanej struktury i uczestników niemieckiej „drogi synodalnej”. Stwierdzono, że niemieccy biskupi nie planują synodu prowincjalnego, ale synod Kościoła partykularnego, czego nie mogą przeprowadzić bez wyraźnej aprobaty Stolicy Apostolskiej.

„Z artykułów projektu statutu jasno wynika, że Niemiecka Konferencja Biskupów ma na celu utworzenie Synodu Plenarnego, zgodnie z kanonami 439–446, ale nie używając tego terminu”- czytamy w dokumencie, podkreślając potrzebę pozwolenia na takie spotkanie ze strony Watykanu.

« 1 2 »

Polecamy

 • jtf2
  13.09.2019 23:33
  Lekka korekta: Niemcy mówią o synodzie, który ma moc "doradczą" a de facto planowany jest sobór kościoła partykularnego, który ma podejmować demokratycznie) wiążące decyzje. Wszystkie decyzje takiego soboru musiałaby zatwierdzić stolica apostolska. Centralna Rada Niemieckich Katolików ZDK żąda od episkopatu, żeby decyzje planowanego synodu były wiążące. Dlatego jest to niezgodne z prawem kanonicznym.
 • Anonim (konto usunięte)
  14.09.2019 06:18
  Warto przyglądać się temu co wydarzy się w Niemczech. Kościół musi podjąć wyzwania współczesności, pytanie czy to stanie się obecnie.
 • magmac4
  14.09.2019 08:04
  Dziękuję odpowiedzialnym za Kościół za te słowa do episkopatu niemieckiego; w tym za to wskazanie Ojca Świętego środków leczniczych : powrót do ewangelizacji + modlitwa, post, adoracja - trafione w punkt i bardzo uniwersalne dla wszystkich nas. Wierzę, że słowa te prędzej czy później wydadzą owoce - oby raczej wcześniej niż później. Chwała Panu, który działa w swoim Kościele. W tym dniu, dzisiaj (w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego) w Polsce jest to mocno widoczne (Polska pod Krzyżem), a jest to też ważne przesłanie i pole działania Bożej łaski. Alleluja!
  doceń 6
 • wujek_Olek
  14.09.2019 18:43
  wujek_Olek
  Protestantyzacja Kościoła Katolickiego jest bledną drogą, nie tylko teologicznie i logicznie. "Kościół" luterański traci "wiernych" dużo szybciej, niż KK, katolicy są dzisiaj największą grupą wyznaniową w DEU.
  doceń 10
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama