Nowy numer 43/2020 Archiwum

Wicenaczelny GN o pojednaniu polsko-rosyjskim w niemieckim radiu publicznym

Zastępca redaktor naczelnego "Gościa Niedzielnego" Andrzej Grajewski udzielił polskiej redakcji publicznej niemieckiej stacji radiowej COSMO wypowiedzi na temat pojednania polsko-rosyjskiego.

- Czy jest możliwe takie pojednanie na miarę pojednania polsko-niemieckiego? - pytał red. Tomasz Kycia.

- To pojednanie jest możliwe, ale potrzebne są do tego warunki, które nastąpiły w relacjach polsko-niemieckich, czyli stanięcie w prawdzie, poczucie winy i opisanie, kto był sprawcą zbrodni – stwierdził dr Grajewski. Jego zdaniem, takich warunków - niestety - obecnie nie ma. Owszem, wielkie są zasługi niektórych środowisk rosyjskich (zwłaszcza Stowarzyszenia Memoriał, a także niektórych prokuratorów czy historyków) dla ujawnienia prawdy o sowieckich zbrodniach na Polakach oraz ich jednoznaczna, negatywna ocena tych tragedii. Był nawet gest ówczesnego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna, który podczas wizyty w Polsce w 1993 r. prosił o przebaczenie przy symbolicznej mogile katyńskiej.  - Ale decydującym elementem jest (obecna) polityka państwa - podkreślił. A ta nie tworzy dziś warunków do pojednania. Jesteśmy na "etapie kolejnego opisywania historii już raz opisanej przez rosyjskich naukowców" - zauważył były współprzewodniczący zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz członek Rady Programowej Centrum Dialogu Polsko-Rosyjskiego.

Tutaj znajdziesz pełne nagranie rozmowy (w języku polskim).

« 1 »

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się