Nowy numer 18/2024 Archiwum

Tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania

Wielki Czwartek w katedrze opolskiej zgromadził wiernych na Mszy Wieczerzy Pańskiej, przypominającej ostatnią Wieczerzę, kiedy Jezus Chrystus wziął chleb i wino i przemienił je w swoje Ciało i Krew, dając je nam jako pokarm.

Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Paweł Stobrawa, on też umył kilku mężczyznom nogi w symbolicznym geście służby Kościoła człowiekowi. Uroczyste przeniesienie Ciała Chrystusa do kaplicy ado- racji rozpoczęło modlitewne czuwanie wiernych aż do wielkopiątkowego rozważania Męki Pańskiej. Cisza towarzyszyła kapłanom idącym do ołtarza w Wielki Piątek, a po niej krótka modlitwa wypowiedziana przez abpa Alfonsa Nossola rozpoczęła Liturgię Słowa z kilkoma czytaniami i ewangelicznym opisem Męki Pańskiej. Po homilii, wygłoszonej przez bpa Alfonsa Nossola, odbyła się modlitwa powszechna, jej intencje objęły cały świat. Adoracja krzyża – jego odsłonięcie i złożenie na nim pocałunku najpierw przez kapłanów i służbę ołtarza, podczas gdy wierni śpiewali pieśni o Męce Pańskiej – to kolejna podniosła i uroczysta chwila wielkopiątkowej uroczystości, zakończonej przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do kaplicy grobu Pańskiego. W Wigilii Paschalnej – rozpoczętej Liturgią światła, gdy przed katedrą bp Jan Kopiec poświęcił ogień, nowy paschał i zapalił świecę paschalną od płonącego ogniska, a zgromadzeni zapalili swoje świece i weszli z nimi do ciemnego kościoła – uczestniczyły setki wiernych, parafian i gości, by razem przeżywać kolejne części (Liturgię Słowa, Liturgię chrzcielną i Liturgię eucharystyczną) najważniejszej w roku Mszy św.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Dostęp do treści jest ograniczony Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy