Nowy Numer 37/2019 Archiwum

Pielgrzymowanie czy wałęsanie się?

Każdy z nas to homo viator, człowiek w drodze – ku niebieskiej ojczyźnie.

Jako młody kleryk w 1989 roku udałem się z młodzieżą neokatechumenalną z Rzymu do Santiago de Compostela na Światowe Dni Młodzieży. Towarzysze podróży polecali Panu Bogu trudy pielgrzymowania, co mnie trochę śmieszyło. Pamiętałem bowiem rzeczywiste trudy pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. W porównaniu z nimi autokary, którymi podróżowaliśmy, i całkiem niezłe hoteliki, gdzie się zatrzymywaliśmy, wydawały mi się luksusem. Ruch pielgrzymkowy w chrześcijaństwie zaczął rozwijać się w IV wieku, kiedy to spektakularna podróż cesarzowej Heleny do Ziemi Świętej, zwróciła oczy chrześcijan na święte miejsca. Najpierw były to miejsca biblijne, potem groby świętych, a wreszcie różnego rodzaju sanktuaria. Nie wszystkie pielgrzymki były godne pochwały. W średniowieczu grozę budziły grupy pokutników, którym spowiednicy nakazali jako ekspiację za ciężkie grzechy udanie się do jakiegoś miejsca. Tyle że owi pokutnicy dochodzili do wniosku, że skoro u celu pielgrzymowania grzechy zostaną im odpuszczone, to w czasie drogi mogą jeszcze trochę porabować itp. Pielgrzymki to fenomen obecny nie tylko w chrześcijaństwie. Miliony hinduistów i muzułmanów nawiedzają miejsca uznawane przez nich za święte. W Syrii zetknąłem się z muzułmanami, którzy odwiedzali chrześcijańskie sanktuaria maryjne. Tak było na przykład w Malula, w prawosławnym sanktuarium św. Tekli, do którego przybywały szyickie rodziny z Iranu. Co więcej, swego czasu pewien bogaty muzułmanin doznał w sanktuarium św. Tekli uzdrowienia. Chcąc okazać wdzięczność, przekazał dużą sumę pieniędzy na renowację klasztoru. Dziś, niestety, tego rodzaju miejsca w Syrii to najczęściej kupa gruzów. Pielgrzymowaniu możemy nadać różne znaczenie. Najczęściej pielgrzymujemy w jakiejś określonej intencji. Niekiedy traktujemy wędrówkę jako czas rozeznania, podjęcia wyboru. Bywa też, że pielgrzymujemy, by na nowo odnaleźć się w życiu, ustawić drogowskazy… Pielgrzymka uświadamia nam sens naszego życia i jego ostateczny cel – życie wieczne we wspólnocie z Bogiem i Jego świętymi. Wymaga ona zdefiniowania celu i podjęcia adekwatnych środków, by go osiągnąć. W tym sensie odróżnia się od wałęsania czy też spacerowania bez określonego celu. Może warto w ten letni czas zaplanować chociażby krótką, samochodową, pielgrzymkę, by przypomnieć sobie, że każdy z nas to homo viator, człowiek w drodze – ku niebieskiej ojczyźnie. •

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • Urszula1983
    08.08.2019 10:18
    Niedawno słuchałam w Radiu Kraków wywiad z panią,która pisze monografię - Polacy na Camino de Santiago.Było to bardzo interesujące.Czekam niecierpliwie,kiedy ta książka ukaże się w sprzedaży.
    doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL