Nowy numer 13/2024 Archiwum

Mistrzowie drugiego planu

Możesz stać w tle, za sceną, poza światłem reflektorów - i zmienić bieg historii.

‒ Myślę, że najbardziej pozytywną osobą Starego Testamentu jest Kaleb ‒ opowiadał mi o. Mariusz Wójtowicz: karmelita bosy, inicjator wielu projektów muzycznych ‒ Facet, który jest ciągle w tle Jozuego, jest mistrzem drugiego planu. Idzie naprzód, nie narzeka. Widział Ziemię Obiecaną, doskonale wiedział, ile trudu i wysiłku trzeba będzie włożyć w to, by tam dojść ale idzie konsekwentnie do przodu. Spokojnie, wytrwale, cierpliwie. Nie narzeka, że nie jest liderem, że stoi w tle. Robi swoje.

Inny przykład? „Dyszący żądzą zabijania” Szaweł oślepł po spotkaniu pod Damaszkiem. Stracił wzrok, zdolność rozeznania. Nie ruszał się z miejsca. Przez trzy dni nic nie jadł i nie pił. Nic dziwnego: w jednej chwili runął świat jego wartości. Ten który jest Jedyny (Ehad) okazał się mieć Syna, który głośno upomniał się o swój Kościół.

Nie wiadomo, jak skończyłaby się ta historia, gdyby nie pewien nieznany bliżej „bohater drugiego planu” ‒ Ananiasz, który w czasie modlitwy usłyszał „odgórne” przynaglenie: „Idź na ulicę Prostą i zapytaj w domu Judy o Szawła z Tarsu”.

Nie dyskutował. Wstał i poszedł. Gdy nałożył na Szawła ręce, ten momentalnie odzyskał wzrok i nabrał chęci do życia.

Czy w samym wezwaniu „Idź na ulicę Prostą” nie kryje się istotny komunikat? Czy Ananiasz swym posłuszeństwem nie potwierdza słów Ozeasza: „drogi Pańskie są proste: kroczą nimi sprawiedliwi, lecz potykają się na nich grzesznicy” (Oz 14, 10). Może za bardzo poplątaliśmy drogę do Boga, zapadliśmy na chorobę Koziołka Matołka i „po szerokim szukamy świecie tego, co jest bardzo blisko”?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza