Nowy numer 15/2024 Archiwum

Chwila dla demokracji

Ostatni raz na praskich błoniach taki tłum zjawił się 30 lat temu, gdy protestowano przeciwko władzy komunistów. Czy Czechów czekają polityczne zmiany?

Wiec nie był zwołany przez żadną z partii politycznych, ale inicjatywę „Milion chwilek dla demokracji” założoną przez studentów i utrzymującą się z drobnych wpłat. Na jej apel na błonia (Letná) przyszedł ogromny tłum z flagami narodowymi oraz transparentami, na których nazwisko premiera powtarzało się w różnych konfiguracjach, ale zawsze w jednym kontekście – musi odejść. Znana czeska dziennikarka i tłumaczka, w przeszłości dysydentka i więzień polityczny, Petruška Šustrová w rozmowie z GN podkreśla, że wiec na Letnej zgromadził nie tylko, jak to lekceważąco ocenił prezydent Zeman, „praską kawiarnię”, ale przedstawicieli wielu środowisk i regionów. – Ludzie mieli ze sobą transparenty z nazwami miejscowości, z których pochodzą, i można się było zorientować, że przybyli z wielu regionów Czech i Moraw. Jak sądzę, przeważały środowiska inteligenckie, widać było wielu młodych ludzi – mówi Šustrová. Otwarte jednak pozostaje pytanie, czy takie demonstracje będą mieć polityczne konsekwencje. Organizatorzy podkreślali, że ich działania nie są próbą zakwestionowania rezultatów ostatnich wyborów parlamentarnych, ale chęcią wzmocnienia społeczeństwa obywatelskiego. Wiec, a raczej trwający blisko trzy godziny piknik, przerywany muzyką i występami znanych artystów, nie odbywał się według scenariusza politycznego. Co istotne, praktycznie nie dopuszczono do głosu czynnych polityków – posłów czy senatorów opozycji. A może nie brali oni w tym wydarzeniu udziału… Organizatorzy akcji najwyraźniej uznali, że kryzys jest tak wielki, iż tradycyjna polityka nic tutaj nie wskóra i trzeba się odwołać do obywatelskiej aktywności.

Dostępne jest 20% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego