Nowy numer 42/2019 Archiwum

Rzecznik TSUE: Izba Dyscyplinarna polskiego SN nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej

Nowo utworzona Izba Dyscyplinarna polskiego Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej ustanowionych prawem Unii - wynika z wydanej w czwartek opinii rzecznika generalnego TSUE.

W tym kontekście Tanczew zaznaczył, że misją rad sądownictwa jest stanie na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, co oznacza, że muszą być one wolne od jakichkolwiek wpływów ze strony organów ustawodawczych i wykonawczych. Choć - jego zdaniem - nie istnieje jeden model, jaki powinien obowiązywać przy tworzeniu rady sądownictwa, to jednak istnieje warunek, że jej skład gwarantuje niezależność tego organu i umożliwia jego działanie w sposób skuteczny.

czególności w radach sądownictwa powinni, co do zasady, zasiadać sędziowie wybrani przez członków ich środowiska, aby uniknąć manipulacji i nadmiernej presji. Procedura wyboru powinna być przeprowadzana w sposób obiektywny i przejrzysty, z zapewnieniem szerokiej reprezentacji sędziów sądów wszystkich szczebli, przy jednoczesnym odwodzeniu władzy ustawodawczej i wykonawczej od zaangażowania w proces wyboru" - zaznaczył.

Zdaniem Tanczewa w celu zapewnienia ciągłości sprawowanych funkcji kadencja członków rad sądownictwa nie powinna upływać w tym samym momencie lub być odnawiana po wyborach parlamentarnych. Rzecznik wskazuje, że nabór, powoływanie lub awansowanie sędziów należą do najbardziej rozpowszechnionych funkcji rad sądownictwa, a procedury powinny być przeprowadzane przez rady sądownictwa, które są niezależne od organów ustawodawczych i wykonawczych.

W ocenie rzecznika Trybunału, KRS jest organem, którego zadaniem jest stanie na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów w rozumieniu Konstytucji RP, a jej funkcje obejmują przeprowadzenie naboru sędziów rekomendowanych prezydentowi RP do powołania, w związku z czym, aby należycie wykonywać swoje zadania, musi być ona wolna od wpływów organów ustawodawczych i wykonawczych. Tymczasem - jak twierdzi rzecznik - sposób powoływania członków KRS ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych.

Rzecznik generalny uważa, że sposób powoływania członków KRS wiąże się z wpływem organów ustawodawczych na KRS i nie można wykluczyć, że Sejm wybierze kandydatów, którzy nie mają wsparcia lub mają niewielkie wsparcie ze strony sędziów, skutkiem czego opinia środowiska sędziowskiego może mieć niewystarczającą wagę w procesie wyboru członków KRS. "Niezależnie od celu wzmocnienia legitymacji demokratycznej i reprezentatywności KRS, uregulowanie to jest w stanie niekorzystnie wpływać na niezależność KRS" - uznał.

« 1 2 3 »

Zobacz także

 • ludwik MMXIX
  27.06.2019 12:07
  A co to ma być ta niezależność i niezawisłość? Jakieś państwo w państwie? Nie podział władzy tylko dwu albo trój władza? Takie państwo w którym tak się dzieje to albo państwo nieistniejące gdzie rządzą mafie, albo pogrążone w wojnie domowej, która skończyć się może tylko wybiciem tych słabszych. Nie dajmy sobie robić wody z mózgu. Władze w państwie, dzieląc się kompetencjami, mają ze sobą współpracować, a nie konkurować i się zwalczać. Jedna nie może się mieszać w kompetencje drugiej - dopóki ta to nie działa na szkodę państwa. Koncepcja pana Montesquieu dotyczyła organizacji władzy w systemie monarchii oświeconej - a kto wtedy wybierał i mianował ludzi na urzędy i przydzielał im kompetencje? Król także całość nadzorował i rozliczał, a na tych co by się Państwu przeciwstawiał i mu szkodzili, czyli zdradzali, niezależnie od skali monarchicznego oświecenia, czekał katowski pieniek. Warto o tym pamiętać, szermując hasłami trójpodziału, niezawisłości, niezależności itp.
 • Katolik k
  27.06.2019 12:26
  przeciez wszyscy o tym wiedza a wyrok jest tylko formalnoscia.Nie chodzi o usprawnianie sadow a ich uzalnienie od "PZPR" a tym samym rzady jednej partii na zawsze.
  doceń 14
 • DNA
  28.06.2019 07:31
  Kompromitacja rzecznika TSUE. To typowo polityczna instytucja opanowana przez lewactwo najgorszej maści, podobnie jak RPO.
  doceń 7

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL