Nowy Numer 28/2019 Archiwum

Elektrozagadka

Cena prądu dla gospodarstw domowych została zamrożona na kolejne pół roku. Jednak koszt produkcji energii elektrycznej będzie rósł z powodu opłat za emisję CO2 i koniecznych w Polsce inwestycji.

Pod koniec zeszłego roku uchwalono ustawę zamrażającą ceny energii elektrycznej. Aby nie doszło do wzrostu wysokości rachunków, obniżono czterokrotnie podatek akcyzowy (z 20 zł do 5 zł za megawatogodzinę) oraz o 95 proc. zmniejszono opłatę przejściową (płaconą przez wszystkich i będącą wsparciem dla firm energetycznych z powodu rezygnacji z kontraktów długoterminowych). Jak wówczas zakładano, miało to kosztować budżet nieco ponad 4 mld zł. Kolejne 4 mld pochłonęło stworzenie funduszu, z którego przedsiębiorstwa energetyczne dostają rekompensaty za utrzymywanie niższych cen, a 1 mld przeznaczono na wsparcie inwestycji zmniejszających emisję gazów cieplarnianych przez polską gospodarkę. Po 30 czerwca ceny nadal będą zamrożone, ale nie dla wszystkich. Rachunki na dotychczasowym poziomie zapłacą gospodarstwa domowe, których jest 15 mln, a także mikrofirmy (niecałe 2 mln), małe firmy (57 tys.), placówki służby zdrowia (1 tys.) i niektóre jednostki sektora finansów publicznych (np. samorządy, łącznie ponad 60 tys. podmiotów). Dostawcy energii będą mogli wystawić wyższe rachunki dużym i średnim firmom. Tym z kolei wolno będzie wystąpić o rekompensaty wynoszące do 200 tys. euro w ciągu 3 lat. Ciągle nie wiadomo, czy Komisja Europejska nie uzna polskiego systemu obniżania cen prądu za niedozwoloną pomoc publiczną.

Kup pan limit

Dostępne jest 17% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji