Nowy numer 47/2022 Archiwum

Para prezydencka spotka się z kalifornijską Polonią

Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda spotkają się w San Jose (Kalifornia) z tamtejszymi Polakami. W niedzielę prezydent wręczy odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w działalności na rzecz Polonii.

Para prezydencka rozpoczęła swój pobyt w Stanach Zjednoczonych w środę od wizyty oficjalnej w Białym Domu, gdzie spotkała się z prezydentem USA Donaldem Trumpem i jego małżonką Melanią. Efektem tego spotkania było podpisanie przez prezydentów deklaracji dotyczącej polsko-amerykańskiej współpracy obronnej. Zgodnie z nią USA planują zwiększyć swoją obecność wojskową w Polsce o około tysiąc żołnierzy.

Od czwartku prezydent i pierwsza dama odbywają wizytę roboczą, której motywem przewodnim są kwestie gospodarcze. Pierwszym punktem tej części pobytu było spotkanie prezydenta Dudy z burmistrzem Houston Sylvestrem Turnerem. W czwartek wieczorem para prezydencka spotkała się z Polonią z Teksasu.

W piątek w Houston prezydent rozmawiał z przedstawicielami amerykańskich firm energetycznych, które zajmują się wydobywaniem i eksportowaniem gazu skroplonego (LNG) m.in. do Polski z Teksasu i Luizjany. Podczas wizyty tego samego dnia w Sabine Pass, gazoporcie firmy Cheniere zlokalizowanym przy ujściu rzeki Sabine do Zatoki Meksykańskiej na granicy Teksasu ze stanem Luizjana, Duda spotkał się z sekretarzem energii USA Rickiem Perrym.

W sobotę para prezydencka odwiedziła Reno w stanie Nevada, gdzie miała okazję obejrzeć test dronów i zapoznać się z technologiami opracowywanymi przez inżynierów z USA przy udziale Polaków, które umożliwią dronom wykrywanie się nawzajem, komunikację i unikanie kolizji w mieście. Duda otworzył też Polski Tydzień Biznesu i Innowacji w Nevadzie oraz spotkał się z przedstawicielami start-upów biorącymi udział w Tygodniu Polskiego Biznesu w Nevadzie.

W niedzielę para prezydencka będzie już w Kalifornii, gdzie w San Jose spotka się z przedstawicielami Polonii; spotkanie będzie połączone z ceremonią wręczenia odznaczeń dla osób zasłużonych w działalności na rzecz społeczności polskiej.

W poniedziałek w San Francisco prezydent spotka się z wysokimi przedstawicielami korporacji z Doliny Krzemowej. Wieczorem w Menlo Park prezydent otworzy Polsko-Amerykańskie Forum Nowych Technologii.

Para prezydencka odwiedzi też siedzibę firmy Google, gdzie spotka się z prezes YouTube Susan Wojcicki oraz starszym wiceprezesem Google ds. relacji międzynarodowych Kentem Walkerem. Prezydenta spotka się też z polskimi inżynierami pracującymi dla Google.

"Oczekuję, że współpraca między polskimi i amerykańskimi podmiotami będzie się rozwijała i my dzięki temu będziemy się stawali przynajmniej w Europie Centralnej, gdzie leży Polska, liderem regionalnym, jeżeli chodzi o nowoczesne technologie. Uważam, że mamy na to absolutnie szanse" - powiedział prezydent, pytany przez polskich dziennikarzy o oczekiwania wobec Polsko-Amerykańskiego Forum Nowych Technologii.

Podkreślił, że obecnie to Stany Zjednoczone są jednym z miejsc, gdzie nowoczesne technologie najszybciej się rozwijają. "Stąd nasza obecność tutaj, stąd zainteresowanie i moje wsparcie dla polskich firm, tych większych i dla polskich start-upów, w tym, aby współdziałały z podmiotami amerykańskimi, by były obecne na tym rynku i by korzystały ze wszystkich nowinek, które się tutaj pojawiają, a z drugiej strony by proponowały też własne" - powiedział Duda.

Jak mówił, "mamy w Polsce niezwykle zdolnych, inteligentnych ludzi, świetnie przygotowanych - najczęściej na polskich uczelniach - młodych inżynierów, którzy wnoszą bardzo świeżą myśl techniczną wszędzie, gdzie są na świecie".

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama