Nowy numer 24/2019 Archiwum

Konsekwentnie i z rozwagą

W kontekście zapowiedzi powołania państwowej komisji ds. pedofilii warto mieć na uwadze, że jej działania będą kształtowały także relacje między Kościołem a państwem, tworząc precedensy trwalsze aniżeli funkcjonowanie samej komisji.

Na finiszu kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego, kiedy opozycja oraz sprzyjające jej media rozpętały histerię wokół kwestii pedofilii w Kościele, próbując oskarżyć PiS o lekceważenie czy nawet tuszowanie problemu, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział powstanie komisji państwowej ds. zbadania przypadków pedofilii. Miałaby ona uprawnienia śledcze, a jej prace obejmowałyby wszystkie środowiska, nie wykluczając Kościoła. Szef rządu dodał, że chciałby, aby komisja miała „uprawnienia do pozyskiwania materiałów, które były do tej pory zastrzeżone tylko dla działań śledczych, bo wtedy społeczeństwo i rząd PiS będą miały większe przekonanie co do skuteczności jej działania”. Trudno się nie zgodzić z tymi założeniami, chociaż powstaje pytanie, dlaczego w tej sprawie potrzebna jest nadzwyczajna aktywność gremium politycznego zamiast rzetelnej pracy organów ścigania i ekspertów starających się wyjaśnić aspekty tej przestępczości.

Dostępne jest 9% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji