Nowy numer 44/2020 Archiwum

Muzyk, który nie wstydzi się Boga

Jego koncertów wysłuchało już ponad 100 tys. młodych ludzi. Tomasz Dolski, finalista "Must be the Music", chce rozbudzić ciekawość młodych słuchaczy i zachęcić do odkrywania muzyki poważnej.

Najlepiej mi się komponuje, gdy jestem… po spowiedzi. To taki moment, chwila bez bagażu emocjonalnego, poczucia winy czy wstydu. Z tego powstają fantastyczne rzeczy - mówi Tomasz Dolski, młody muzyk, w którego projekcie - "Symfonii na Skrzypce i DJ-a" - wzięło już udział ponad 100 tys. młodych ludzi, w tym uczniów warszawskich i podwarszawskich szkół.

Finalista "Must be the Music" w maju i czerwcu zaplanował ponad 30 koncertów, m.in. w Wawrze, w bemowskim amfiteatrze, Legionowie i Łomiankach. Ideą projektu jest zaprezentowanie muzyki klasycznej w nowoczesnym wydaniu między innymi w szkołach, tak, by rozbudzić ciekawość młodych słuchaczy i zachęcić do odkrywania muzyki poważnej. Ale nie tylko.

Kiedy po raz pierwszy publicznie przyznał się do wiary? - Grałem kiedyś duży koncert charytatywny w szkole w Starych Oborzyskach. Podszedł do mnie ksiądz i zapytał, czy mógłbym zachęcić do noszenia pewnych breloczków. Ja wyciągnąłem z kieszeni klucze, gdzie od szóstej klasy mam przyczepiony breloczek "Nie wstydzę się Jezusa" i pytam: "O tym ksiądz mówi?". Był bardzo zaskoczony. Będąc na scenie, pokazałem wszystkim i powiedziałem: "Jeśli wierzycie, to też sobie taki zorganizujcie". Na pewno dla młodych ludzi miało to większą moc, niż gdyby zachęcał ich ksiądz - mówi młody muzyk.

Tomasz Dolski - Symfonia na Skrzypce i Dj-a | PROMO
Tomasz Dolski

Dzięki Tomaszowi Dolskiemu muzyka klasyczna, podana w nowoczesnych aranżacjach i brzmieniach, wspomaga i uzupełnia edukację dzieci i młodzieży na każdym etapie. Uzupełnia ich wiedzę, a także pomaga rozwijać ich wrażliwość i wyobraźnię.

"Symfonia" jest doceniana na arenie międzynarodowej. W czerwcu 2018 r. Tomasz Dolski został zaproszony na jeden z największych festiwali muzyki klasycznej we Włoszech "Imola in Musica", gdzie zaprezentował program "Symfonii" urozmaicony również o autorskie kompozycje. Pełnometrażowy, 1,5-godzinny koncert zakończył się trzykrotnym bisem.

Projekt "Symfonia na Skrzypce i Dj-a" funkcjonuje od stycznia 2017 roku. Rocznie odbywa się ponad 100 koncertów. Dotychczas widowisko obejrzało ponad 100 tys. uczniów w całej Polsce.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama